Nie masz konta? Zarejestruj się

Nadliczbówki to nie etaty

19.05.2004 00:00
Radni z powiatowej komisji edukacji wzięli na tapetę projekty arkuszy organizacyjnych szkół ponadgimnazjalnych na przyszły rok szkolny.
Radni z powiatowej komisji edukacji wzięli na tapetę projekty arkuszy organizacyjnych szkół ponadgimnazjalnych na przyszły rok szkolny. Wyliczyli, że we wszystkich jest blisko 2000 godzin do zagospodarowania. Niestety, liczby nie przekładają się na realne miejsca pracy.
Nauczycielski etat to zwykle 18 godzin tygodniowo. Etat nauczyciela praktycznej nauki zawodu obejmuje cztery godziny więcej. Prawo oświatowe dopuszcza powiększenie nauczycielskiego etatu o kilka dodatkowych godzin, jednak zdaniem radnych z komisji edukacji nie powinno się tego praktykować, bo bezrobocie wśród nauczycieli jest duże.
Przypomnijmy, że owocem zeszłorocznej wnikliwości radnych było znaczne ograniczenie godzin ponadwymiarowych w szkołach średnich (arkusze mówiły o prawie 2 tys. nadliczbówek). Skutkowało to zatrudnieniem wielu nowych nauczycieli. Dyrektorzy szkół narzekali jednak, że trudno im znaleźć specjalistów, jakich akurat poszukują. Zwracali uwagę, że odebranie godzin nadliczbowych nauczycielowi, który przez dłuższy czas uczył jedną klasę, odbija się niekorzystnie na edukacji uczniów.
W tym roku tych godzin jest znacznie mniej. Ich liczba nie przekłada się też na realne miejsca pracy w poszczególnych szkołach. Większość nie układa się w pełne etaty. Nowo zatrudniony nauczyciel, chcąc skompletować etat, musiałby uczyć w kilku szkołach.
- Arkusze organizacyjne są wstępnym projektem. Dopiero po zakończeniu naboru do szkół młodzieżowych i szkół dla dorosłych można będzie mówić, ile godzin jest do rozdysponowania. W pierwszej kolejności będziemy chcieć zatrudniać nauczycieli z ZSZ w Stelli zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami oraz tych, którzy nie mają pełnego etatu w naszych szkołach. Ich godziny potraktowano w arkuszach jako wakatowe – zaznacza Jerzy Fraś, dyrektor powiatowego wydziału edukacji.
Z projektów arkuszy organizacyjnych wynika, że w szkołach ponadgimnazjalnych najwięcej potrzeba anglistów i wuefistów. Pojawiają się godziny dla fizyków, chemików. O tym, kto zostanie zatrudniony, będzie wiadomo najwcześniej pod koniec wakacji.

Wstępna liczba nadgodzin
i godzin wakatów w szkołach
ponadgimnazjalnych
powiatu chrzanowskiego:
I LO w Chrzanowie: 318
II LO w Chrzanowie: 277
I LO w Trzebini: 196
PCE w Chrzanowie: 364
ZSME w Trzebini: 356
ZSECh w Trzebini: 68
ZS w Libiążu: 270
SOSW w Chrzanowie: 422

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 20 (632)
  • Data wydania: 19.05.04

Kup e-gazetę!