Nie masz konta? Zarejestruj się

W maturalne szranki

12.05.2004 00:00
Rozpoczęły się matury. W tym roku za pióra chwyciło blisko 1.800 uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego i gminy Krzeszowice.
Rozpoczęły się matury. W tym roku za pióra chwyciło blisko 1.800 uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego i gminy Krzeszowice.
Po raz ostatni pisali egzamin na starych zasadach. Kodowane prace ocenią nauczyciele z ich szkół. Przyszłoroczna matura będzie sprawdzana przez egzaminatorów z zewnątrz.

Cukierek na uspokojenie
Wczoraj abiturienci głowili się nad tematami z języka polskiego, który jest przedmiotem obowiązkowym.
- Trudno przewidzieć temat – pewniak. W Internecie krążyło około 50 różnych propozycji. Wielu nastawiało się, że któraś z nich okaże się tematem maturalnym – mówiła Barbara Dudek, czwartoklasistka z II LO w Chrzanowie.
Czy się stresują?
- Tak sobie. Adrenalina podskoczy pewnie po otwarciu kopert – stwierdziła licealistka Joanna Siemek.
Nie omieszkała jednak skusić się na cukierka z dodatkiem melisy, która koi nerwy.
Na popisanie się wiedzą uczniowie mieli pięć godzin. Dziś piszą z wybranego przez siebie przedmiotu. Może to być: historia, matematyka, chemia, geografia, biologia, fizyka lub język obcy. Zdający mogli wnosić na salę dokument tożsamości, przybory do pisania i rysowania. Dopuszczalne jest stosowanie tablic matematycznych na egzaminie z matematyki, a w przypadku języków obcych słowników. Podczas pisania nie można używać koloru czerwonego i zielonego, a także żadnych korektorów.
Uczniowie tzw. szkół młodzieżowych wystartowali rano. Po południu, ok. godz. 15. nadszedł czas na słuchaczy szkół dla dorosłych, gdzie w klasach maturalnych edukowało się 285 osób.

Wiedza w pigułce
Maturzyści wierzą, że o powodzeniu na egzaminie dojrzałości decyduje kilka czynników. Gruntowna wiedza jest – rzecz jasna – najważniejsza, ale to nie wszystko. A nuż przyda się przynosząca szczęście maskotka. Ważne może okazać się magiczne miejsce, które uczeń wylosuje. W II LO w Chrzanowie, gdzie do egzaminu maturalnego przystąpiło ponad 330 młodych ludzi, losowanie numerów ławek zaczęło się już od 7.30.
- Początkowo wydawało mi się, że będzie OK. Potem okazało się, że wylosowałem ostatnią ławkę – nr 110. Pewnie nie byłby to powód do zamartwienia, gdyby nie fakt, że mają nas pilnować dwie komisje – mówił pół godziny przed wejściem Artur Stalmaski.
Wielu abiturientów przyszło na maturę uzbrojonych w ściągi. Twierdzili, że papierowe ruloniki i harmonijki dodają im pewności siebie. Poza tym przygotowanie ściągawki to również forma powtórki.
Przeciętna ściąga ma około 2-3 m długości. Rekordzista z II LO sporządził 8-metrowy rulon, który mieścił się w dłoni.
- To cała literatura w pigułce. Od starożytności po współczesność – demonstrował swój skarb jeden z czwartoklasistów.
Robił go wspólnie z bratem przez pięć godzin. Jego kolega do pomocy do przygotowania schowków na „pomoce naukowe” zaangażował sąsiadkę. Efektem wspólnych prac okazała się marynarka z wszytymi kieszonkami.

Wiesz, że...
Ponad 400 tys. uczniów w całym kraju przystąpiło w tym roku do egzaminu dojrzałości. W Małopolsce maturę napisze 38 tys. uczniów szkół dla młodzieży i 7 tys. słuchaczy szkół dla dorosłych

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 19 (631)
  • Data wydania: 12.05.04

Kup e-gazetę!