Nie masz konta? Zarejestruj się

Olimpijskie laury

05.05.2004 00:00
Przeszli przez gęste sito szkolnych i regionalnych eliminacji, zostawiając daleko w tyle innych konkursowiczów.
Konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów nie nazywa się olimpiadami. Jednak, zważywszy na zakres wymagań, skalę przygotowań, intensywną pracę uczniów i nauczycieli, śmiało można je tak określić. Ich finaliści i laureaci mają wiedzę i umiejętności daleko wykraczające poza ramy programów gimnazjalnych. Gimnazjum nr 3 w Trzebini wychowało w tym roku rekordową liczbę olimpijczyków. Uczy się tu aż 13 laureatów i 22 finalistów kuratoryjnych konkursów wiedzy. PG nr 2 w Chrzanowie cieszy się trzema laureatami i dziewięcioma finalistami olimpiad.

Dążyć do celu
- Należy wyznaczyć sobie cel i wytrwale do niego dążyć – twierdzi Iza Tekielak z Gimnazjum nr 3 w Trzebini.
- Żeby osiągnąć sukces, trzeba tego pragnąć. Chcieć to móc – zaznacza Marta Kosowska z PG nr 2 w Chrzanowie.
Wśród cech i przymiotów olimpijczyka uczniowie wymieniają: ambicję, motywację, umiejętność koncentracji, pracowitość, optymizm, opanowanie, pewność siebie, odwagę.
- To, że jesteśmy laureatami lub finalistami olimpiad, nie znaczy wcale, że jesteśmy inni. Lubimy się bawić, mamy rozmaite zainteresowania. Nie siedzimy całymi dniami nad książkami – twierdzi Magdalena Fryc z Gimnazjum nr 3 w Trzebini.
Każdy z olimpijczyków uczy się inaczej. Jedni – jak Patryk Pytko, stawiają na systematyczność. Jego koleżanka Anna Ziewalicz (podwójna laureatka konkursów z biologii i geografii) twierdzi, że uczy się w ostatniej chwili, bo wtedy łatwiej kojarzy fakty.
- Na lekcję wystarczy przeczytać jakiś rozdział z podręcznika. Podczas przygotowań na konkurs matematyczny trzeba przerobić dziesiątki zadań. Przed samym sprawdzianem jedni się uczą, drudzy się modlą – mówi Paweł Sobolak z PG nr 2 w Chrzanowie.
On sam skorzystał z drugiej ścieżki i modlił się gorąco do św. Teresy. Modlitwy zostały wysłuchane: dziś jest laureatem Małopolskiego Konkursu Matematycznego.

Nic do stracenia
Solidna wiedza, szerokie umiejętności nie zawsze wystarczą w drodze na szczyty.
- Potrzebny jest łut szczęścia. Czasami wie się bardzo dużo, a może zabraknąć pół punktu, by przejść dalej. Wystarczy mała pomyłka, zdenerwowanie – zaznacza Maria Szreter z PG nr 2 w Chrzanowie.
- Do konkursu trzeba podejść spokojnie. Tak naprawdę nie ma się przecież nic do stracenia. To nie jest gra na śmierć i życie – dodaje Andrzej Szopa z PG nr 2.
Zostać laureatem to marzenie każdego ucznia, który startuje w konkursie. Przynosi to również bardziej wymierne korzyści. Laureaci nie muszą pisać testów gimnazjalnych. Już na starcie mają 50 albo 100 pkt. Oglądają się za nimi najbardziej renomowane krakowskie licea.

Trud nauczyciela
I jeszcze jedno: nie byłoby olimpijczyków, gdyby nie praca nauczycieli. Ludzi, którym chce się zostawać z uczniami po lekcjach, prowadzić zajęcia w weekendy i ferie, przygotowywać materiały, porządkować wiedzę.
W Gimnazjum nr 3 olimpijczyków wychowali: Barbara Jelonek, Gabriela Dolińska, Dariusz Stryjniak, Jolanta Cieszyńska, Urszula Jankowska, Agnieszka Głogowska.
W PG nr 2 są to: Ewa Marzec, Anna Kłos, Aleksandra Czyżyńska
Wioletta Jagoda¸ Marzena Olszewska, Małgorzata Zając, Katarzyna Wróblewska, Mirosława Halbina, Joanna Klamka.

Olimpijczycy
z Gimnazjum nr 3 w Trzebini:
Małopolski Konkurs Matematyczny: laureat: Damian Urbańczyk; finaliści: Katarzyna Węgrzynowicz, Anna Ziewalicz, Patryk Pytko
Małopolski Konkurs Geograficzny: laureaci: Magdalena Fryc, Monika Pająk, Michał Mazur, Sławomir Nachel, Izabela Tekielak, Ewelina Święszek, Anna Ziewalicz; finaliści: Marta Witoń, Angela Szynkielewska, Katarzyna Kuchta
Małopolski Konkurs z Fizyki i Astronomii: laureat: Patryk Pytko
Małopolski Konkurs Biologiczny: laureaci: Magdalena Ochwat, Anna Ziewalicz, Katarzyna Węgrzynowicz, Monika Stryjak; finaliści: Kamila Rozmus, Magdalena Klimczak
Małopolski Konkurs z Języka Angielskiego: finalistka: Anna Maria Rey

Olimpijczycy
z PG nr 2 w Chrzanowie:
Małopolski Konkurs Matematyczny: laureat: Paweł Sobolak; finaliści: Andrzej Szopa, Wojciech Tekiela
Małopolski Konkurs Geograficzny: laureatka: Elżbieta Szkarłat; finaliści: Marta Kosowska, Dariusz Baran
Małopolski Konkurs Języka Angielskiego: laureatka: Agnieszka Halbina; finalista: Andrzej Szopa
Małopolski Konkurs Biologiczny: finalistka: Maria Szreter
Małopolski Konkurs Historyczny: finalista: Tomasz Bartosik
Małopolski Konkurs Języka Polskiego: finalistka: Elżbieta Szkarłat
Konkurs Historyczny „Losy Żołnierza i Oręża Polskiego”: finalistka: Karolina Słupik
Inne konkursy:
XVII Małopolski Festiwal Form Muzycznych i Tanecznych – Kraków – Skawina 2004: I miejsce: Dariusz Baran.
Wojewódzki Konkurs Informatyczny „Moja mała ojczyzna w Internecie”: II miejsce: Bartosz Jędrychowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 18 (630)
  • Data wydania: 05.05.04

Kup e-gazetę!