Nie masz konta? Zarejestruj się

Da się bez wydziałów

07.04.2004 00:00
Pod obrady radnych poszczególnych gmin powiatu chrzanowskiego co pewien czas wraca temat reformowania oświatowej administracji. W ubiegłym tygodniu decyzję w tej sprawie podejmowała gmina Trzebinia.
Pod obrady radnych poszczególnych gmin powiatu chrzanowskiego co pewien czas wraca temat reformowania oświatowej administracji. W ubiegłym tygodniu decyzję w tej sprawie podejmowała gmina Trzebinia.
Wydziały edukacji, zespoły czy zarządy szkół i przedszkoli lub jeszcze inaczej nazwane jednostki zdalnie sterujące szkołami i przedszkolami, są wciąż mocno osadzone w oświatowej rzeczywistości.
Inaczej z tematem poradziła sobie gmina Krzeszowice. Od 1992 roku, a więc od czasu przejęcia przez nią placówek oświatowych, to dyrektorzy szkół odpowiadają za finanse i drobne remonty w szkołach
- Na początku nie było łatwo. Dyrektorom trudno było pogodzić się z faktem, że są nie tylko pedagogami, ale i zarządcami. To oni mają decydować na co wydać pieniądze i w jakiej kolejności, tak by ich na wszystko starczyło – wspomina sekretarz gminy Krzeszowice Andrzej Loska. – Przypominam sobie takie wydarzenie: w połowie maja zadzwonił do mnie dyrektor jednej ze szkół z pytaniem, kiedy zakończy się sezon grzewczy. Oczekiwał na odgórne zalecenie z urzędu czy ma już wyłączyć piece. Naturalnie nie było takiej dyrektywy, bo to dyrektor ma ocenić i zadecydować, kiedy przestaje palić w centralnym. Z czasem jednak wszyscy zrozumieli swoją rolę. Jedno jest pewne: gdy dyrektor czuje się prawdziwym gospodarzem, i gdy jest rozliczany również z tego jak gospodaruje budżetem, pieniądze wydawane są efektywniej. Oczywiście zdarza się, że przyznanych szkole na początku roku funduszy zabraknie. Wówczas rozważa się czy nastąpiło to z przyczyn obiektywnych, np. wyjątkowo mroźnej zimy, czy z powodu złego gospodarowania – przybliża zasady zarządzania gminną oświatą sekretarz Loska.
W Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach sprawami oświatowymi, zajmują się dwie urzędniczki z wydziału spraw obywatelskich. Szkoły prowadzą własną księgowość (każda zatrudnia na część etatu księgową).
Gmina realizuje tylko większe przedsięwzięcia inwestycyjne. O remontach decydują dyrektorzy w ramach swoich, a więc szkolnych, budżetów.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 14 (625)
  • Data wydania: 07.04.04

Kup e-gazetę!