Nie masz konta? Zarejestruj się

Gorzkie ceny cukru

31.03.2004 00:00
We wtorek w południe parking dyskontu Plus w Chrzanowie pękał w szwach, a sklep przeżywał prawdziwe oblężenie. Co drugi klient wychodził z wózkiem pełnym cukru.
We wtorek w południe parking dyskontu Plus w Chrzanowie pękał w szwach, a sklep przeżywał prawdziwe oblężenie. Co drugi klient wychodził z wózkiem pełnym cukru.
- Tu jest najtaniej: 2,90 zł. W innych sklepach ceny znacznie podskoczyły w górę – tłumaczy pani Halina z Chrzanowa, która wybrała się do sklepu z krewnymi. Dzięki temu mogła kupić 50 kilogramów cukru (na każdą głowę po 10 kg). Takie ograniczenia wprowadzono początkiem tygodnia. Jak poinformowała nas jedna z pracownic, dzięki limitom cukier może kupić każdy.
- Ludzie kombinują, jak mogą – kwituje pani Halina. – Po 1 maja wszystkie towary pójdą pewnie w górę. Będzie źle, ale mam nadzieję, że mój wnuk doczeka lepszych czasów.
Tyle w Chrzanowie. W Trzebini cukru zabrakło. Pustkami zaczęły świecić półki w Biedronce i niektórych osiedlowych sklepikach. Jeszcze kilka dni temu Biedronka sprzedawała cukier po 2,19 zł, w poniedziałek, 29 marca, cena wzrosła do 2,59 zł. No i produkt wykupiono w tempie ekspresowym. Pani Halina, właścicielka małego sklepiku przy Kościuszki w Trzebini nie sprzedaje tego produktu od soboty, 26 marca.
- Zawsze kupowałam cukier w hurtowni i było mnie na niego stać. Kosztował 2,10, a ja sprzedawałam go po 2,40 zł. W ubiegłym tygodniu pojechałam do Makro i byłam w szoku: ceny wzrosły do 2,70 zł! Poczekam jeszcze kilka dni. Może potanieje... – usłyszeliśmy od pani Haliny z Trzebini.
Wszystkiemu nie może się nadziwić Marta Celadyn z Trzebini: - Wie pani, ile dostaję emerytury? 500 zł z groszami! I jakoś tego podwyższyć nikt nie chce. Ale ceny żywności pną się cały czas w górę. Dobrze, że są jeszcze sprzedawcy, którzy dają na kredyt, bo inaczej człowiek by zdechł.
Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, cukier to jedyny produkt spożywczy, którego cena jest regulowana w UE. Znaczy to, że cukrownie w krajach Wspólnoty sprzedają cukier po cenach ustalanych przez Brukselę. Gazeta przewiduje, że po wejściu do Unii za kilogram cukru zapłacimy 3,5 zł – 4 zł. Prawdopodobnie zdrożeje również mąka, ryż, mleko, drób i wieprzowina. Wyliczono, że w latach 2004-2008 żywność zdrożeje o 5-6 procent za „Rzeczpospolitą” z 25 marca br.).

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 13 (624)
  • Data wydania: 31.03.04

Kup e-gazetę!