Nie masz konta? Zarejestruj się

Modelarskie przetarcie

24.03.2004 00:00
Modelarze opanowali chrzanowską halę. Niektóre loty były dość efektowne, a samoloty fruwały pod samym dachem.
Modelarze opanowali chrzanowską halę. Niektóre loty były dość efektowne, a samoloty fruwały pod samym dachem.
W chrzanowskiej hali rozegrano w niedzielę IV Zawody Modeli Halowych o Nagrodę Burmistrza Chrzanowa. Organizatorami byli: miejscowy Klub Modelarstwa Lotniczego, MOKSiR i urząd miejski.
Zgodnie z regulaminem, uczestnicy nie mogli przekroczyć 16 lat. Rywalizowało 29 zawodników z pięciu klubów (KML Chrzanów, ML Libiąż, Energetyk Trzebinia, Zefir Dąbrowa Górnicza i Iskra Bieruń). Najliczniejsza grupa jedenastu zawodników przyjechała z Bierunia.
Niektórzy mieli za sobą już halowe starty. Dla innych, jak choćby Pawła Tokarskiego z Trzebini, był to debiut.
Zawody odbyły się w dwóch kategoriach: modeli szybowców w klasie F1N i modeli halowych z napędem gumowym w klasie F1L.
W konkurencji szybowców rozegrano siedem lotów konkursowych. Przy czym cztery najsłabsze rezultaty były odrzucane przez sędziów. W przypadku gumówek rozegrano trzy loty konkursowe, z których najsłabszy był odrzucany. Suma czasów lotów w poszczególnych konkurencjach stanowiła wynik końcowy. Do punktacji drużynowej wliczano sumę miejsc trzech najlepszych zawodników oraz lokatę instruktora.
Niektóre loty były dość efektowne, a samoloty fruwały pod samym dachem hali. Po trzygodzinnych zmaganiach i podliczeniu wyników okazało się, że gospodarze zdobyli większość trofeów. Wygrali w dwóch kategoriach indywidualnych i byli najlepsi w klasyfikacji drużynowej.
W kategorii szybowców najlepszy okazał się 14-letni uczeń PG nr 4 w Chrzanowie Robert Sawka.
- Te zawody potraktowałem bardziej jako zabawę i przetarcie przed sezonem – powiedział nam zwycięzca, który zajmuje się modelarstwem od ponad dwóch lat i ma już na koncie m.in. drużynowe mistrzostwo Polski w kategorii modeli z napędem silnikowym.
Z okazałym pucharem wróciła do Libiąża zwyciężczyni kategorii gumówek Justyna Laski.
- Modelarstwo jest uważane za zajęcie dla chłopców. Mimo wszystko postanowiłam spróbować swoich sił. Namówił mnie do tego dziadek, który jest instruktorem. To już moje czwarte zawody. W tym roku wybieram się do Krakowa na mistrzostwa Polski mikromodeli – mówiła o swoich planach Justyna Laski, która może się już pochwalić licencją modelarską.
Trofea najlepszym wręczał wiceburmistrz Stanisław Dusza:.
- Po raz pierwszy na żywo oglądałem w hali zawody modelarskie. Ciekawe, czy ktoś z was skonstruowałby taki samolot z napędem gumowym, który by mnie uniósł? – żartobliwie pytał modelarzy.
- Ciężko by było – usłyszał w odpowiedzi.
W kwietniu podobne zawody halowe zostaną rozegrane w Libiążu.

Wyniki
Szybowce
1. Robert Sawka (KML Chrzanów) – 71,9 s, 2. Karol Adamczyk (Iskra Bieruń) – 71 s, 3. Michał Saługa (KML Chrzanów) – 60,3 s
Modele z napędem gumowym
1. Justyna Laski (Modelarnia Lotnicza Libiąż) – 451 s, 2. Kamil Gąsiorowski (KML Chrzanów) – 388 s, 3. Rafał Guzik (Modelarnia Lotnicza Libiąż) – 301 s
Instruktorzy
1. Jerzy Włodarczyk (KML Chrzanów) – 66,8 s, 2. Artur Muras (Zefir Dąbrowa Górnicza) – 43,2 s, 3. Mieczysław Księżarczyk (Modelarnia Lotnicza Libiąż) – 47,1 s
Klasyfikacja drużynowa
1. KML Libiąż, 2. Modelarnia Lotnicza Libiąż, 3. Iskra Bieruń

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 12 (624)
  • Data wydania: 24.03.04

Kup e-gazetę!