Nie masz konta? Zarejestruj się

Rafineria rośnie w siłę

24.03.2004 00:00
Grzegorz Ślak prezesem Rafinerii Trzebinia S.A. został prawie dwa lata temu. Od tamtego czasu firma zmieniła się nie do poznania.
Grzegorz Ślak prezesem Rafinerii Trzebinia S.A. został prawie dwa lata temu. Od tamtego czasu firma zmieniła się nie do poznania.
- Realizujemy krok po kroku wszystko, co zapowiadałem kilkanaście miesięcy temu – podkreśla zadowolony szef jednej z najnowocześniejszych firm w regionie.

Po pierwsze biodiesel
Jednym z najbardziej spektakularnych posunięć prezesa Ślaka była decyzja o budowie w Trzebini najnowocześniejszej w tej części Europy instalacji do produkcji biodiesla. Inwestycję prowadzi polska firma, ale podzespoły są produkowane w Niemczech.
- 45 procent zadania jest już za nami. Jeśli nie nastąpią nieprzewidziane trudności, zgodnie z planem 25 sierpnia nastąpi rozruch technologiczny instalacji, a 1 października osiągnie ona pełną moc produkcyjną – wyjaśnia Grzegorz Ślak.
Instalacja biodiesla kosztuje około 20 mln euro. Prezes zapewnia, że na razie realizacja inwestycji obchodzi się bez kredytów. Pracę przy produkcji biodiesla znajdzie czterdzieści osób. Kolejne osoby będą potrzebne do obsługi handlowej, marketingowej itd. Biodieslem będzie zajmować się specjalnie powołana do tego spółka, której właścicielem będzie rafineria. Nowy podmiot zostanie powołany do życia jeszcze w tym roku.
- Zakładam, że jeśli zgodnie z nowymi przepisami prawa do końca roku będziemy zmuszeni zakończyć w trzebińskiej rafinerii przerób ropy, pracownicy, którzy dotychczas się tym zajmowali, zostaną przeniesieni do pracy przy biodieslu – mówi prezes Ślak.

Po drugie hydrorafinacja
Wybrany został już generalny wykonawca instalacji hydrorafinacji do produkcji parafin hydrorafinowanych. Ich wytwarzaniem będzie zajmować się jedna z rafineryjnych spółek: Naftowax. W zeszłym roku zakończył się pierwszy etap inwestycji: budowa instalacji odolejenia gaczy parafinowych metodą krystalizacji statycznej.
- Prace nad budową instalacji hydrorafinacji już trwają, ale ich widoczny efekt zobaczymy dopiero na przełomie maja i czerwca – mówi prezes Rafinerii.
Na pierwszą połowę grudnia zaplanowano rozruch technologiczny tej instalacji. Całość przedsięwzięcia kosztować będzie około 12 milionów dolarów. Tymczasem w lipcu gotowa ma być instalacja do produkcji świec. Tym zajmować będzie się inna rafineryjna spółka, największa w grupie, Euronaft.
- Skoro Naftowax będzie wytwarzał wysokiej jakości, doskonałe parafiny, dlaczego nie mielibyśmy produkować od razu świec? – wyjaśnia swoją ideę prezes Ślak.

Po trzecie rurociąg z Boronowa
Prezes Ślak jest przekonany, że budowa rurociągu z Boronowa do Trzebini sprawi, że rafineria będzie mogła sprzedawać więcej ropy. Transport „rurą” jest bowiem najtańszy ze wszystkich możliwych transportów (samochodowego, kolejowego). Rurociąg będzie miał długość 91 kilometrów. Gotowe jest już studium wykonalności. Do 15 sierpnia wybrany zostanie generalny wykonawca inwestycji.
- W tym przypadku samo wykonanie zadania, tj. położenie rurociągu jest o wiele mniej pracochłonne i skomplikowane od wstępnej, „papierowej” fazy przygotowań. Najważniejsze i zarazem najtrudniejsze będzie wykonanie projektów i uzgodnień z właścicielami gruntów, przez które będzie przebiegać rurociąg – wyjaśnia Grzegorz Ślak.
Terminal, którym dysponuje rafineria, wykorzystywany jest w zaledwie 40 procentach. Jego maksymalna przepustowość wynosi milion ton.
- Doprowadzenie do Trzebini rurociągu spowoduje, że będziemy konkurencyjni cenowo. Łatwo przewidzieć, że będziemy sprzedawać więcej – mówi G. Ślak.
Ropa, która do Trzebini dotrze rurociągiem, wyjedzie z niej w cysternach. Prezes firmy przyznaje, że mogą tu wystąpić pewne trudności.
Wyższa sprzedaż wiąże się ze zwiększonym ruchem samochodowym. Tymczasem już dzisiaj potężne cysterny wyjeżdżające z terenu rafinerii mają problemy z włączeniem się do ruchu na drogach w mieście.
- Z tym problemem będziemy musieć zmierzyć się w dalszej przyszłości – ucina Grzegorz Ślak.

Po czwarte basen
- W połowie lipca oddamy do użytku basen. Szykuje nam się w Trzebini piękny obiekt, wokół którego można będzie stworzyć park rekreacji dla mieszkańców - zapowiada z dumą prezes.
W zeszłym roku szef trzebińskiej rafinerii zapowiedział, że przekaże basen gminie.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 12 (624)
  • Data wydania: 24.03.04

Kup e-gazetę!