Nie masz konta? Zarejestruj się

Przychodzi baba do specjalisty...

17.03.2004 00:00
Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie wprowadza nowe zasady rejestracji do poradni specjalistycznych,gabinetu stomatologicznego i na rehabilitację.
Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie wprowadza nowe zasady rejestracji do poradni specjalistycznych,gabinetu stomatologicznego i na rehabilitację.
ZLA boryka się w tym roku z niższym o 132 tys. zł kontraktem na specjalistykę. Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił jednocześnie zasady rozliczania porad specjalistycznych przy okazji znacznie komplikując pracę administracji zakładów opieki zdrowotnej i samych lekarzy. Porady przeliczane są obecnie na punkty. Każda z poradni ma zakontraktowaną określoną liczbę punktów. Upraszczając: im dokładniej pacjent zostanie przebadany, tym więcej punktów zostanie „zużytych” na taką wizytę.
- Pytanie, które powinni zadać sobie pacjenci brzmi: czy chcą być przebadani solidnie czy szybko i mniej dokładnie. W pierwszym przypadku trzeba się liczyć z tym, że dostępność do specjalistów zostanie nieco ograniczona – zaznacza dyrektor ZLA Jacek Bojdoł.
Bojdoł szuka wyjścia z tej trudnej sytuacji. W ZLA wprowadzony został ujednolicony system rejestracji pacjentów do poradni specjalistycznych, gabinetów stomatologicznych oraz rehabilitację. Do tej pory podczas rejestracji do większości poradni obowiązywał system „kto pierwszy, ten lepszy”. Należało zgłosić się w poradni jak najwcześniej, aby zdążyć przed innymi chętnymi, a następnie zarejestrować u danego lekarza. Nowy system przewiduje zapisywanie się pacjentów na terminy. W zależności od „popularności” lekarza, jego dostępności, tj. liczby dni, w które przyjmuje w zakładzie, a także obłożenia danej poradni termin oczekiwania na pierwszą wizytę może wynosić od kilku dni do nawet trzech miesięcy.
- Na pierwszą wizytę u okulisty czeka się średnio dwa tygodnie, do neurologa od tygodnia do miesiąca, dermatologa dwa tygodnie, laryngologa od tygodnia do dwóch, reumatologa trzy tygodnie, ginekologa do dwóch tygodni, endokrynologia od dwóch do trzech tygodni, chirurga dwa tygodnie. Bez dłuższych terminów pacjenci są przyjmowani do poradni pulmunologiczno-alergologicznej, diabetologicznej, zdrowia psychicznego oraz medycyny sportowej. Około dwóch miesięcy trzeba czekać na pierwszą wizytę u kardiologa, dwa lub trzy tygodnie na wizytę u stomatologa, miesiąc na rehabilitację – wymienia Jacek Bojdoł.
Pacjenci ZLA będą mogli rejestrować się osobiście lub przez telefon. Liczbę osób, które zostaną przyjęte danego dnia, ustali lekarz. Pacjenci nie powinni się dziwić, jeśli rejestratorka zapyta ich o numer telefonu.
- W ten sposób będziemy mieć możliwość poinformowania zainteresowanych o nieobecności lekarza i ustalenia nowego terminu wizyty. Zależy nam również, aby pacjenci wcześniej informowali nas o tym, że muszą zrezygnować z wizyty. Zauważyliśmy bowiem, że około 15 procent umówionych osób nie przychodzi do lekarza w ustalonym terminie – mówi dyrektor ZLA.

Jak to robią inni?
Jolanta Balisz, kierownik administracji w chrzanowskim Diabecie chwali tegoroczny kontrakt na specjalistykę podpisany przez jej zakład.
- Nasi pacjenci rejestrują się do poradni osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem osoby trzeciej. W zasadzie nie ma terminów dłuższych, niż tydzień. Na wizytę u neurologa czeka się dwa dni, podobnie u okulisty, ginekologa, dermatologa. Nieco dłuższe, tygodniowe terminy obowiązują u kardiologa – informuje Jolanta Balisz.
W Miejskim Centrum Medycznym w Libiążu najdłuższe, kilkumiesięczne terminy obowiązują do doktor Nowak, okulistki. 1 kwietnia będą zapisywani pacjenci na wizyty w lipcu. Do pozostałych specjalistów: neurologa, chirurga, na rehabilitację, wizyty ustalane są na bieżąco.
- Nasi pacjenci na wizytę u specjalisty czekają najwyżej dwa dni - zapewnia Anna Lizończyk z Przychodni Lekarskiej Medycyna w Alwerni.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 11 (623)
  • Data wydania: 17.03.04

Kup e-gazetę!