Nie masz konta? Zarejestruj się

Suzaje na ostatki

03.03.2004 00:00
Suzaje z Dulowej i Karniowic zatrzymały radiowóz, zapukały do kilkunastu domów i zaczepiały przechodniów.
Suzaje z Dulowej i Karniowic zatrzymały radiowóz, zapukały do kilkunastu domów i zaczepiały przechodniów.
Jak dawniej, tak i dziś w sołectwach gminy Trzebinia dorośli przebierają się w kolorowe fatałaszki i w dzień przed środą popielcową robią wokół siebie sporo zamieszania.
- Dawno na wsi przez taką zabawę dorośli chcieli sobie wynagrodzić nadchodzące troski, smutki i żale. My postanowiliśmy tradycję kontynuować. Ludzie bardzo chętnie nas witają, o czym świadczy zawartość koszyków z darami (ciasta, pączki, wódka, piwo, jabłka) – opowiada Halina Duda, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Dulowej.
Dulowiacy nucili stare, ludowe przyśpiewki i przekonywali, że „gdzie suzaje bywają, tam wielkie szczęście w domach mają”. Dlaczego?
- Bo kurecka się ocieli, krówka jajka zniesie, córka się ożeni, a syn za mąż wyjdzie – wyjaśniały suzaje.
Oglądając się w przeszłość, nie zapomnieli o przyszłości. Alfreda Tekielak przypominała mieszkańcom Dulowej, że ani się obejrzą, a już będą w europejskiej wspólnocie.
- Nie martwcie się chłopy, do Unii wejdziemy. W probówce nasienie wysyłać będziemy – zapewniała pani Alfreda, autorka rubasznych pieśni Dulowiaków.
W sąsiednich Karniowicach o suzajach też pamiętali. Panie z koła gospodyń, panowie z klubu seniora i członkowie rady sołeckiej ( z sołtysem Józefem Brzózką) też przywdziali maski, peruki i zapukali do domów. Po drodze zaczepiali przechodniów, prosząc o symboliczną złotówkę i policjantów, którzy patrolowali sołectwo.
- Przyszliśmy tu za suzajem, dajcie nam tu ze dwa jaja. Chleba, masła nie żałujcie, a suzaja poczęstujcie! – prosili.
Po obowiązkowym przemarszu przez wieś, wszystkie suzaje wybrały się do karniowickiego domu kultury. Tam bawiły się wspólnie na parkiecie.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 9 (621)
  • Data wydania: 03.03.04

Kup e-gazetę!