Nie masz konta? Zarejestruj się

Zwycięstwo rozumu

25.02.2004 00:00
Niezwykle sprawnie obradowali chrzanowscy radni we wtorek. Pewnie dlatego, że coraz częściej w ich decyzjach przeważają argumenty ekonomiczne nad politycznymi.
Niezwykle sprawnie obradowali chrzanowscy radni we wtorek. Pewnie dlatego, że coraz częściej w ich decyzjach przeważają argumenty ekonomiczne nad politycznymi.
Z tego zresztą powodu miasto wciąż zyskuje na wartości. Widać, że racjonalizacja wydatków na oświatę, sprzyjanie inwestorom oraz inicjatywy łączące w całość gminy powiatu chrzanowskiego – mają sens.

Szkoły, ale wyższe
Znaczną większością głosów, i za aprobatą kuratora oświaty, zlikwidowano Przedszkole Samorządowe nr 6 oraz Szkołę Podstawową nr 2.
Usytuowany w centrum Chrzanowa budynek po tej ostatniej placówce już chcą zająć szkoły Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Jak napisały jego władze w liście intencyjnym do radnych, ,,pragną przenieść swoją siedzibę do większego ośrodka miejskiego”.
Chętnych do tego gmachu nie brakuje. Senator Bogusław Mąsior widziałby w nim chrzanowskie Muzeum. W kuluarach mówi się też o jednej ze szkół wyższych. I pewnie to raczej jej starania zakończą się sukcesem, bo budynek trzeba wyremontować, czyli posiadać niemałe środki. Ponadto, podstawówek, gimnazjów i liceów już w mieście wystarczy.

Mniej podatków
Jednomyślnie zapadła uchwała o zwolnieniach od podatku przedsiębiorców, którzy tworzą na terenie gminy nowe miejsca pracy. Jak wyliczono, pomniejszy to wprawdzie budżet gminy o 1,3 mln zł rocznie, ale może dać w efekcie zatrudnienie aż dla tysiąca osób.
- Ta uchwała nie tylko stworzyła instrument do pobudzenia rozwoju przedsiębiorczości w Chrzanowie, ale przede wszystkim potwierdziła nasze intencje jako rzetelnego partnera dla dużych firm. W ten sposób wywiązaliśmy się z obietnic np. wobec Valeo - komentował wynik głosowania burmistrz Ryszard Kosowski.

500 tys. nie wystarczy
Najdłużej dyskutowano nad podpisanym w poniedziałek porozumieniem o przystąpieniu do parku przemysłowego koncernu PKE i Orlen (szczegóły podajemy na str. 15).
Ważne oświadczenie, w imieniu całej rady, złożył jej przewodniczący Aleksander Grzybowski. - Wyrażamy wolę, by powstający park przemysłowy łączył, a nie dzielił, gminy powiatu chrzanowskiego. Mamy nadzieję, że podobne stanowisko zajmą radni w Trzebini.
- Na miejscu burmistrza Trzebini cieszyłbym się, że na moim terenie działać będą dwie agencje. Bo Agencja Rozwoju Ziemi Chrzanowskiej może zarządzać inkubatorem przedsiębiorczości, natomiast za wspólnym parkiem przemysłowym muszą już stać poważni inwestorzy. Tu kwota 500 tys. zł nie wystarczy – stwierdził senator Bogusław Mąsior.
- Chcemy parku przemysłowego, ale zarządzanego nie przez ARZCh, która jako spółka bez większego kapitału jest dla nas niewiarygodna. To musi być nowy partner – podkreślił R. Kosowski. I przypomniał, że poniedziałkowe porozumienie podpisał również burmistrz Trzebini.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 8 (620)
  • Data wydania: 25.02.04

Kup e-gazetę!