Nie masz konta? Zarejestruj się

Jedziemy w pierwszym wagonie

21.01.2004 00:00
Ambasador Colin Glennie, Stały Koordynator Systemu ONZ w Polsce, podpisał z burmistrzem Adamem Adamczykiem umowę w sprawie utworzenia w Trzebini pierwszego w kraju centrum informacyjno-szkoleniowego pod auspicjami UNDP (Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju).
Ambasador Colin Glennie, Stały Koordynator Systemu ONZ w Polsce, podpisał z burmistrzem Adamem Adamczykiem umowę w sprawie utworzenia w Trzebini pierwszego w kraju centrum informacyjno-szkoleniowego pod auspicjami UNDP (Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju).
Centrum na razie mieścić się będzie w budynku w trzebińskim Rynku, potem zostanie przeniesione do NOT-u. Kolejne takie placówki mają powstać w Krośnie, Sanoku i Siemianowicach Śląskich.
- Na początku centrum w Trzebini będzie szkolić analityków zrównoważonego rozwoju z powiatów chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i miechowskiego. Chodzi o to, by w każdej gminie było po dwóch specjalistów umiejących tworzyć dobre projekty, współfinansowane przez Unię Europejską – przekonywał towarzyszący ambasadorowi Kamil Wyszkowski, koordynator programu zrównoważonego rozwoju UNDP.
Na razie korzyści z przeprowadzenia audytu brzmią dla naszych samorządowców jeszcze dość abstrakcyjnie. Choć są już gminy, które na tym zyskały.
- Mikroregion Dolina Strugu to cztery podkarpackie gminy Błażowa, Chmielnik, Hyżne i Tyczyn, które za naszym pośrednictwem wykonały audyt zrównoważonego rozwoju. Dziś mają własną agencję telefoniczną, która przełamała monopol telekomunikacji. Utworzyły też firmę, która produkuje wodę mineralną – opowiadał K. Wyszkowski.
Jego szef też był optymistą co do przyszłości gminy, do której przyjechał.
- O Trzebini od pół roku słyszę wiele dobrego jako gminie, która myśli o przyszłości. Dzisiaj jechałem na to spotkanie pociągiem z Warszawy do Krakowa. Po drodze pociąg rozerwał się na dwie części. Ja siedziałem w przednim wagonie i pojechałem dalej. Przedstawiciel ministerstwa gospodarki siedział w tylnym wagonie, więc został w polu. Oczywiście pociąg musiał wrócić po resztę wagonów. To zdarzenie ilustruje cały sens działania UNDP. Chodzi o to, by pomagać tym, którzy chcą ruszyć do przodu – opowiedział swoją kolejową przygodę ambasador Colin Glennie.
- My samorządowcy Małopolski Zachodniej zawsze jedziemy w pierwszym wagonie – zapewnił gościa burmistrz Adam Adamczyk.
W uroczystości podpisania umowy w sprawie utworzenia w Trzebini centrum informacyjno-szkoleniowego w pałacu w Młoszowej uczestniczyli m.in. rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz i wicemarszałek województwa śląskiego Marian Jarosz.
Ambasador Colin Glennie otworzył też w Miejskiej Bibliotece w Trzebini punkt, w którym będzie można skorzystać z książek podarowanych przez UNDP. Gościowi spodobał się księgozbiór i organizacja pracy w bibliotece, a zwłaszcza niedawno uruchomione w czytelni cztery stanowiska internetowe.


UNDP, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, jest obecny w 166 krajach. Przedstawicielstwo w Polsce zostało otwarte w sierpniu 1990 roku w Warszawie. Działalność UNDP finansowana jest z funduszy własnych oraz pieniędzy strony polskiej (rządu i organizacji pozarządowych). Zadaniem UNDP jest wspieranie rozwoju gospodarczo-ekonomicznego i gospodarczego naszego kraju. Ten cel jest osiągany w ramach kilku programów realizowanych przez tę agendę. Jednym z nich jest Program ds. HIV i Rozwoju Społecznego, który promuje stosowanie międzynarodowych standardów w leczeniu AIDS oraz najnowsze osiągnięcia terapeutyczne. Innym jest Program Małych Dotacji, finansujący podejmowane przez organizacje pozarządowe lokalne działania i inwestycje proekologiczne. Jednym z najważniejszych jest Projekt Umbrella, oferujący programy pomocowe w zakresie doskonalenia systemów zarządzania oraz opracowywania i realizacji tzw. strategii zrównoważonego rozwoju (dla urzędów administracji centralnej i samorządowej, szkół, służby zdrowia, wymiaru sprawiedliwości i policji oraz organizacji pozarządowych i biznesowych).

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 3 (615)
  • Data wydania: 21.01.04

Kup e-gazetę!