Nie masz konta? Zarejestruj się

Dworzec widmo

14.01.2004 00:00
Nowy dworzec autobusowy w Krzeszowicach jest i go nie ma. Po uroczystym otwarciu obiekt nadal jest zamknięty. To takie banalne. Tylko w Polsce zdarzają się podobne sytuacje.
Nowy dworzec autobusowy w Krzeszowicach jest i go nie ma. Po uroczystym otwarciu obiekt nadal jest zamknięty. To takie banalne. Tylko w Polsce zdarzają się podobne sytuacje.
Potężny wysiłek finansowy gminy (ostatni etap budowy kosztował 640 tys. zł), odbiór techniczny inwestycji, pełna gotowość do pracy zarządcy dworca – Zakładu Administracji Budynków Komunalnych, zawarcie przez gminę porozumienia z przewoźnikami i niecierpliwość pasażerów – to ciągle zbyt mało, ażeby dworzec zaczął funkcjonować.
O co chodzi?
Dyrektor ZABK Jan Ptak stwierdza stanowczo, że jego firma w każdej chwili jest gotowa do obsługi dworca.
Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Krzeszowicach Jerzy Wróbel informuje, że blokada jest tymczasowa, i że ostateczna decyzja leży w gestii Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o wydanie decyzji o zmianie przystanku początkowego, czyli koordynację rozkładów jazdy.
W Urzędzie Marszałkowskim w Departamencie Gospodarki i Infrastruktury znają sprawę, ale podobno piłka jest po stronie władz Krzeszowic. Chodzi o zgłoszenie nowego dworca jako przystanku początkowego. Tego powinien dokonać burmistrz. Podobno, jeżeli krzeszowiccy przewoźnicy będą działać wspólnie, uzupełnienie wymaganej dokumentacji jest sprawą czysto techniczną i jako taka powinna być załatwiona od ręki, ale nie jest.
I tu zbliżamy się do sedna sprawy. Miasto musi wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego o ustanowienie nowego dworca przystankiem początkowym. Tu nie ma problemu. Gorzej jest jednak z synchronizacją rozkładów jazdy różnych przewoźników.
Władze Krzeszowic przewidują, że mimo wszystko uruchomienie nowego dworca autobusowego to kwestia miesiąca.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 2 (614)
  • Data wydania: 14.01.04

Kup e-gazetę!