Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzystu wolontariuszy

05.01.2004 00:00
Blisko 300 młodych ludzi chce poznać zasady działania wolontariatu. Tylu złożyło deklaracje uczestnictwa w szkoleniach w ramach programu ,,Równać Szanse II” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
Blisko 300 młodych ludzi chce poznać zasady działania wolontariatu. Tylu złożyło deklaracje uczestnictwa w szkoleniach w ramach programu ,,Równać Szanse II” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
Są wśród nich gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, bezrobotni absolwenci – podopieczni Powiatowego Urzędu Pracy i słuchacze kierunku pracownik socjalny Społecznego Collegeu Biznesu i Języków Obcych w Chrzanowie.
Program realizuje trzebiński Młodzieżowy Dom Kultury przy współpracy ośrodków pomocy społecznej, wsparciu ze strony burmistrzów i wójta oraz patronacie tygodnika „Przełom”.
- W styczniu rozpoczynamy szkolenia. Odbędą się one w sześciu grupach: 12 stycznia dla młodzieży, która mieszka w Alwerni, 13 – w Babicach, 14 i 17 w Chrzanowie, 15 w Libiążu i 16 w Trzebini. Podczas dziesięciogodzinnych zajęć przekażemy wiedzę na temat praw i obowiązków wolontariusza w środowisku lokalnym, zapoznamy też młodzież ze specyfiką pracy w ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy, warsztatach terapii zajęciowej. Ich przewodnikami będą doświadczeni pracownicy OPS-ów, którzy włączyli się w realizację programu Pogotowia Dobrej Nadziei – informuje Jadwiga Olszowska-Urban, koordynatorka programu.
Na szkolenia część uczestników przyjdzie już z raportem z pierwszego zadania wykonanego w ramach Pogotowia Dobrej Nadziei. Poproszono ich o znalezienie w swoim środowisku osób, którym trzeba pomóc: chorych, starych, samotnych. To pierwszy sprawdzian wrażliwości młodych kandydatów na wolontariuszy. Marzeniem autorów programu jest też zorganizowanie w najbliższej przyszłości lokalnej akcji charytatywnej, w której wiedza wyniesiona ze styczniowych szkoleń przez młodzież zostałaby spożytkowana.
Liczba chętnych, którzy zgłosili deklaracje uczestnictwa w programie, zaskoczyła organizatorów. To znak, że wolontariat jest wśród młodych coraz bardziej popularny. Młodzi już wiedzą, że dzięki niemu można się sprawdzić, zaistnieć w lokalnym środowisku, a nawet – dzięki zdobytemu doświadczeniu – ułatwić sobie w przyszłości zdobycie pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 1 (613)
  • Data wydania: 05.01.04

Kup e-gazetę!