Nie masz konta? Zarejestruj się

Spory o herb

05.01.2004 00:00
18 grudnia 2003 roku przestał obowiązywać dotychczasowy symbol Krzeszowic, autorstwa profesora Mariana Konarskiego.
18 grudnia 2003 roku przestał obowiązywać dotychczasowy symbol Krzeszowic, autorstwa profesora Mariana Konarskiego.
Chociaż kwestia godła Krzeszowic jest już przesądzona, należy podkreślić, że uchwała nie została podjęta jednomyślnie i poprzedziła ją pełna emocji dyskusja.

Nieobecni nie mają racji
Przeciwnicy ustanowienia nowego herbu, radni: Roman Żbik, Marta Sobczyk, Władysław Gwiazdowski, Grażyna Dźwigaj, popierani przez sołtysa wsi Zalas – Krzysztofa Sęka, przedstawili kilka zastrzeżeń do dokonanej zmiany. Koronnym argumentem negujących zmianę miała być słaba reprezentatywność przeprowadzonych głosowań w radach sołeckich i osiedlowych. Wśród 24 takich jednostek, pięć wyraziło opinię negatywną (Wola Filipowska, Zalas, osiedla: Krzeszowice Nr 3, Czatkowice, Żbik), zaś w trzech zabrakło quorum (Frywałd, Sanka, Osiedle Nr 1 Krzeszowice).
Nie można mówić o braku reprezentatywności, skoro do udziału w głosowaniu było uprawnionych łącznie 24.903 mieszkańców. Należy raczej ubolewać nad słabą aktywnością i niechęcią do uczestnictwa w procesach demokratycznych, co podkreślił burmistrz Wiesław Jagiełło.

Sentyment, tradycja
i… pieniądze
To kolejne elementy sprzeciwu w stosunku do nowego herbu. Niewątpliwie fakt rezygnacji ze znaku zaprojektowanego przez Honorowego Obywatela Krzeszowic – profesora Mariana Konarskiego jest pewną niezręcznością. Nikt z obecnych na sali tego nie negował. Przyjęte 18 lat temu dotychczasowe godło, znalazło swoje miejsce w sercach krzeszowiczan, stało się także swego rodzaju znakiem towarowym, kojarzonym w regionie, a nawet na terenie całego kraju.
Trudno się nie zgodzić z wywodem Włodzimierza Chorązkiego, współtwórcy nowego znaku, który umotywował dokonywaną zmianę faktami historycznymi, a także względami poprawności estetycznej i formalnej. Pozytywna opinia Komisji Heraldycznej zamyka dyskusję w tej materii.
Koszty związane ze zmianą herbu, jakie poniesie gmina, nie są jeszcze oszacowane. Nie chciano przystępować do przygotowania symulacji bez znajomości ostatecznej decyzji radnych. Burmistrz zapewnia, że zmiany będą dokonywane stopniowo. Na przykład herby ustawione na rogatkach gminy będą wymienione dopiero wówczas, gdy stare godła będą już wymagać renowacji.
(MG)

Herb Miasta i Gminy
Krzeszowice –
fragmenty uzasadnienia
Tarcza późnogotycka typu hiszpańskiego. W polu czerwonym topór srebrny w słup z toporzyskiem złotym i półtrzecia krzyża srebrnego. Pod nimi trójwzgórze srebrne. Herbem Topór pieczętował się ród Tęczyńskich, który przez kilka stuleci był właścicielem większości wiosek wchodzących w skład obecnej gminy Krzeszowice, jak i istniejącego od początku XV wieku, miasta Nowa Góra.
Tęczyńscy ufundowali słynny klasztor karmelitów bosych w Czernej. Klasztor do dnia dzisiejszego nieoficjalnie używa herbu swoich fundatorów – Topór, obok głównego herbu karmelitów.
Od końca XVIII wieku, kolejny ród odegrał ogromną rolę w rozwoju ziemi krzeszowickiej, a mianowicie – Potoccy herbu Pilawa. Nowoczesna infrastruktura miejscowości, którą stworzyli, pozwoliła Krzeszowicom na uzyskanie praw miejskich 3 grudnia 1924 roku. Stąd w herbie półtrzecia krzyża srebrnego – godła z herbu Pilawa, którym pieczętowali się Potoccy. Nieoficjalnie herb Pilawa używany był przez miasto Krzeszowice w okresie międzywojennym, a także po II wojnie światowej.
Srebrne trójwzgórze oddaje zarówno geograficzno-przyrodniczy charakter gminy, jak i jej historię. Ponadto gmina wchodzi w skład Związku Gmin Jurajskich, w którego logo obok sylwetki ruin zamku i nietoperza, umieszczono trójwzgórze.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 1 (613)
  • Data wydania: 05.01.04

Kup e-gazetę!