Nie masz konta? Zarejestruj się

Sprawdzanie komputerów

22.12.2003 00:00
Ostatnio głośno zrobiło się o akcji śląskiej policji, która sprawdzała legalność komputerowego oprogramowania, odwiedzając nawet domy.
Ostatnio głośno zrobiło się o akcji śląskiej policji, która sprawdzała legalność komputerowego oprogramowania, odwiedzając nawet domy.
Jak na razie, w powiecie chrzanowskim nie zanosi się na podobną akcję.
Chrzanowscy policjanci rozpracowujący przestępców gospodarczych, nie wykluczają jednak, że zaczną sprawdzać legalność oprogramowania. Pierwsze kroki skierują do sklepów ze sprzętem komputerowym.
- To żmudna praca, bo po uzyskaniu faktur w sklepie będziemy sprawdzać, czy osoba na niej wpisana rzeczywiście ma w domu komputer. Nie będzie to przeszukanie, gdyż na to musimy mieć nakaz, raczej odbędzie się w formie zapytania – mówi Marek Kuchta, szef sekcji do spraw przestępstw gospodarczych.
Jeżeli okaże się, że ktoś świadomie zainstalował u siebie pirackie oprogramowanie, będzie odpowiadał za paserstwo.
Zdarza się również, że to sprzedawcy wydają komputer z programami wartymi kilkaset złotych, po czym certyfikaty autentyczności i płyty instalacyjne zostawiają w sklepie, by instalować je kolejnemu klientowi.
W najbliższym czasie do sądu trafi akt oskarżenia w sprawie mieszkańca Chrzanowa, u którego znaleziono 300 nielegalnych kopii filmów. Za pirackie kopie odpowie również nieletni chrzanowianin, który miał u siebie ponad 60 nielegalnych filmów.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 51 (612)
  • Data wydania: 22.12.03

Kup e-gazetę!