Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzystu nietrzeźwych kosztem gminy

22.12.2003 00:00
Aż 110 tys. zł będzie kosztować gminę Chrzanów w przyszłym roku dopłata do pobytu zatrzymanych amatorów alkoholu w jaworznickiej izbie wytrzeźwień.
Aż 110 tys. zł będzie kosztować gminę Chrzanów w przyszłym roku dopłata do pobytu zatrzymanych amatorów alkoholu w jaworznickiej izbie wytrzeźwień.
Plan na 2004 rok przewiduje dopłaty do 300 osób.
Jednak już dziś wiadomo, że to plan minimum, bo do 12 września tego roku na izbę odwieziono z Chrzanowa już 577 nietrzeźwych.
Każdego odwiezionego tam delikwenta gmina „dofinansowuje” sumą 200 zł, bo prowadzenie wytrzeźwialni to jej zadanie własne. Jeśli w danej gminie izby nie ma, burmistrz podpisuje umowę z inną gminą, która prowadzi taką instytucję.
W powiecie chrzanowskim izby nie ma. Libiąż wozi nietrzeźwych do Tychów (35 km). Trzebinia, Chrzanów i Babice podpisały stosowne umowy z gminnym Ośrodkiem Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu oraz Pobytu Nietrzeźwych w Jaworznie.
Na koszt pobytu w izbie składa się nie tylko nocleg, ale i opieka medyczna oraz resocjalizacja. Nietrzeźwy również otrzymuje za ten pobyt rachunek. Musi zapłacić 350 zł.
- Zanim nietrzeźwy trafi do jaworznickiej izby, musi być przeprowadzona ściśle określona procedura. Po pierwsze skierowanie wypisać musi lekarz, trzeba też wykonać badanie alkomatem. Z kartą informacyjną osoba taka jest odwożona przez policję do Jaworzna – informuje Wiesław Drab, komendant chrzanowskiej straży miejskiej.
Rozliczenie gminy z izbą następuje zawsze na początku następnego roku.
Już dziś wiadomo, że do planowanej na ten rok ilości pacjentów izby trzeba będzie dopłacić, bo było ich znacznie więcej. Gmina płaci nie tylko za swoich mieszkańców. Płaci za wszystkie osoby zatrzymane na jej terenie w stanie upojenia alkoholowego.
Piątą część należności za usługi izby wytrzeźwień finansuje się z tzw. korkowego, czyli pieniędzy uzyskiwanych przez gminę z koncesji na sprzedaż alkoholu.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 51 (612)
  • Data wydania: 22.12.03

Kup e-gazetę!