Nie masz konta? Zarejestruj się

Kurs za pieniądze podatnika

26.11.2003 00:00
Samochody służbowe libiąskich i trzebińskich urzędników kursują bez specjalnego oznakowania. Mieszkańcy zastanawiają się, czy tak wolno.
Samochody służbowe libiąskich i trzebińskich urzędników kursują bez specjalnego oznakowania. Mieszkańcy zastanawiają się, czy tak wolno.
- Pracownicy mogą sobie załatwiać różne sprawy, bo i tak nikt nie wie, że jeżdżą wozem opłaconym za pieniądze podatników – sugeruje Czytelnik z Libiąża.
W powiecie chrzanowskim służbowymi samochodami dysponują trzy urzędy: trzebiński, libiąski i chrzanowski. Korzystają z niego zarówno burmistrzowie, jak i wszyscy jego podwładni. Muszą jednak wcześniej uzyskać zgodę przełożonego i przedstawić konkretny cel podróży.

Herb za szybką
Trzebinia posiada forda windstara z 1998 roku i mercedesa benz vito z tego roku.
- Samochody te są wykorzystywane do celów służbowych przez pracowników Urzędu Miasta Trzebini oraz komisje problemowe Rady Miasta Trzebini. Koordynacją czynności związanych z użytkowaniem samochodów zajmuje się sekretariat burmistrza. Ponadto za zgodą burmistrza samochody są użyczane organizacjom pozarządowym i społecznym, np. w przypadku reprezentowania przez te organizacje gminy Trzebinia na ważnych uroczystościach o charakterze lokalnym, regionalnym czy też ogólnopolskim (udział w konkursach muzycznych, udział imprezach dożynkowych itp.) – informuje rzecznik prasowy UM w Trzebini, Robert Siwek.
Samochody służbowe w Trzebini nie są oznaczone na zewnątrz, ale w środku znajdują się tabliczki z herbem i napisem: Urząd Miasta Trzebini.

Będzie oznakowany
W Libiążu służbowa škoda octavia combi także nie jest w żaden sposób oznakowana na zewnątrz. Kierowca może jedynie umieścić za szybą tabliczkę informacyjną. Po naszej interwencji w tej sprawie, którą zgłosił Czytelnik – mieszkaniec Libiąża, burmistrz Tadeusz Arkit obiecał błąd naprawić. W najbliższym czasie na samochodzie umieszczone zostaną: herb gminy i napis: Urząd Miejski w Libiążu. Škoda została zakupiona w maju tego roku. Wcześniej w celach służbowych korzystano z drugiego gminnego wozu, jakim jest citroën berlingo, którym dysponuje straż miejska.
- Pracownicy zgłaszają potrzebę skorzystania z samochodu na dzień przed wyjazdem, np. do urzędu wojewódzkiego czy do ZUS-u. Ustala się więc specjalny harmonogram – wyjaśnia Barbara Gąsiorowska z wydziału organizacyjno-administracyjnego UM w Libiążu.

Delegacja na Węgry
W Chrzanowie urzędnicy mają do dyspozycji od tego roku białego volkswagena transportera z 1996 roku. I tu niespodzianka: na drzwiach pojazdu widnieje wizerunek herbu i nazwa urzędu.
- W rejestrze wyjazdów zgłasza się datę i cel podróży oraz nazwisko. Trzeba także uzyskać akceptację sekretarza lub naczelnika wydziału organizacyjnego – mówi Kornelia Szafran z wydziału organizacyjnego.
Na pytanie o cel wyjazdów, Kornelia Szafran chwilę się zastanawia.
- To przeróżne potrzeby... Pilne wezwanie do Regionalnej Izby Obrachunkowej, przewóz materiałów, wyjazd do urzędu wojewódzkiego – wylicza po chwili.
Najdłuższą podróżą w ostatnim czasie była delegacja służbowa burmistrza Chrzanowa Ryszarda Kosowskiego na Węgry.
Gminy Babice po prostu nie stać na służbowe cztery koła. Zarówno wójt, jak i radni korzystają z prywatnych pojazdów, ale jednocześnie otrzymują ryczałt na paliwo.
Stawki określane są zgodnie z uchwałą z kwietnia tego roku. W zależności od pojemności silnika różne są wysokości ryczałtu (samochodom o pojemności do 900 cm3 należy się 0,4798 zł, a pojazdom o pojemności powyżej 900 cm3 – 0,7692 zł). Uwzględniono także radnych, którzy jeżdżą motocyklami (0,2119 zł) i motorowerami (0,1272 zł).
W Alwerni urzędnicy jeżdżą w sprawach zawodowych autobusami, a burmistrz prywatnym samochodem. Ryczałty otrzymują trzy osoby w gminie: burmistrz oraz pracownik wydziału inwestycji i pełnomocnik ds. promocji. Mowa o 230 zł na miesiąc.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 47 (608)
  • Data wydania: 26.11.03

Kup e-gazetę!