Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie ma Górki

19.11.2003 00:00
Znana jest już lista dziesięciu najważniejszych dla województwa zadań w zakresie likwidacji zagrożeń ekologicznych. Nie ma na niej żadnego z powiatu chrzanowskiego, w tym rekultywacji zbiornika pomarglowego w Górce w Trzebini. W „dziesiątce” się nie zmieściły.
Znana jest już lista dziesięciu najważniejszych dla województwa zadań w zakresie likwidacji zagrożeń ekologicznych. Nie ma na niej żadnego z powiatu chrzanowskiego, w tym rekultywacji zbiornika pomarglowego w Górce w Trzebini. W „dziesiątce” się nie zmieściły.
Nie wynika to bynajmniej z faktu, że skażonych ekologicznie miejsc w naszym powiecie nie ma. Jeszcze przed miesiącem na ,,liście 21” ekologicznych bomb województwa małopolskiego wskazywano na trzy: hałdę Zakładów Chemicznych w Alwerni, hałdę likwidowanych Zakładów Metalurgicznych Trzebinia oraz zbiornik po ZSO Górka w Trzebini.
Dla wskazanych na ,,liście 10” terenów zostanie opracowany szczegółowy program rekultywacji. Lista powstała w ramach projektu ,,Inwentaryzacja składowisk odpadów oraz byłych terenów przemysłowych” realizowanego przez Instytut Gospodarki Surowców Mineralnych i Energii PAN w Krakowie przy współpracy Duńczyków z zaprzyjaźnionego z województwem małopolskim Hrabstwa Fionia.
Konferencja, na której ogłoszono ,,listę 10”, odbyła się w miniony piątek w Krakowie.

Jak rodziła się ,,dziesiątka”
,,Lista 10” rodziła się przez trzy lata. Początkowo na liście skażonych terenów znajdowało się około 4 tys. miejsc. Po pierwszej weryfikacji zredukowano je do 500, a następnie do 75. W ubiegłym miesiącu powstała ,,lista 21” najpilniejszych do rozwiązania zadań w zakresie zagrożeń ekologicznych, wyłonionych przez naukowców z PAN. Ścisłą dziesiątkę wybierał już zarząd województwa małopolskiego.
- Kiedy rozpoczynaliśmy projekt, nie wydawało nam się, że tych zagrożeń jest tak dużo. Wiedzieliśmy, że na rozwiązanie wszystkich nie będzie nas stać. Przynajmniej nie od razu. Staraliśmy się, aby na ,,liście 10” znalazły się zadania z różnymi zanieczyszczeniami, rozrzucone po całym województwie i – co równie istotne – możliwe do zrealizowania pod względem finansowym. Ważnym efektem projektu jest to, że mamy problem dokładnie skatalogowany. Pełna lista zagrożonych ekologicznie miejsc zostanie opublikowana w Internecie i każdy będzie mógł ją przejrzeć – mówi Andrzej Sasuła, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Poradzą sobie sami?
Początkowo wydawało się, że na ,,liście 10” na pewno znajdzie się utylizacja i rekultywacja zbiornika odpadów pomarglowych w Górce w Trzebini. Wagę problemu dostrzegano i podkreślano bowiem podczas kolejnych weryfikacji miejsc zagrażających środowisku. Ku zaskoczeniu obecnego na krakowskiej konferencji podsumowującej program burmistrza Trzebini Adama Adamczyka, ostatecznie Górka się na niej nie znalazła.
Autorzy projektu publicznie wytłumaczyli to faktem, że prace zmierzające do likwidacji skażonego zbiornika w Trzebini już się zaczęły. Z takim wytłumaczeniem pominięcia Górki na liście nie chciał się zgodzić burmistrz Adamczyk.
- To, co teraz dzieje się w sprawie Górki, to na razie uwertura do prac, jakie należy tam wykonać. Chcę prosić autorów, by zweryfikowali listę i wprowadzili na nią Górkę. To dla mnie bardzo ważne, by znalazła się ona na liście priorytetów ekologicznych województwa. Deklaruję publicznie, że nie chodzi mi bezpośrednio o pieniądze od marszałka, lecz o łatwiejszą ścieżkę w dostępie do finansów na rekultywację zbiornika. Jej koszt szacuje się na około 56 mln zł – mówił burmistrz Adamczyk.

Czy będzie ,,jedenastka”?
Czy ,,lista 10” zmieni się w ,,listę 11”? Decyzja należy do zarządu województwa małopolskiego. Burmistrz może się jednak spodziewać poparcia ze strony nadzorującego projekt Krzysztofa Czajki z Instytutu Gospodarki Surowców Mineralnych i Energii PAN w Krakowie.
- O ostatecznym kształcie ,,listy 10” decydował Zarząd Województwa Małopolskiego. Z naszej strony będzie jednoznaczne stwierdzenie, że rekultywacja zbiornika po ZSO Górka powinna się znaleźć na liście. Nie można ominąć tego zadania tylko dlatego, że już zaczęto coś w tej sprawie robić. Wydaje mi się, że ostatecznie będzie to jednak ,,lista 11” – zapowiedział Krzysztof Czajka.

Lista dziesięciu
1. Gmina Szczucin – zanieczyszczenie odpadami azbestowymi wraz ze składowiskiem odpadów azbestowych
2. Gmina Zembrzyce – zanieczyszczenia pochodzące z 18 prywatnych garbarni
3. Walcownia Metali Dziedzice S.A. Wydział Walcowni Blach (gmina Oświęcim)
4. Magazyn nawozów i/lub środków ochrony roślin w Chełmcu
5. Emalia S.A. w Olkuszu – składowisko złomu stalowego, aluminiowego i teflonowego
6. Rafineria ropy naftowej w Limanowej
7. Niedomickie Zakłady Produkcji Celulozy (gmina Żabno)
8. Składowisko komunalne w Mszanie Dolnej;
9. Obiekt ZGH Bolesław – składowisko żużli, stawy osadowe, stare składowisko komunalne (gmina Bukowno);
10. Teren byłej jednostki wojskowej w Tomicach

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 46 (607)
  • Data wydania: 19.11.03

Kup e-gazetę!