Nie masz konta? Zarejestruj się

Oblicza Tysiąclecia

19.11.2003 00:00
Kiedy w Chrzanowie wypięknieje Rynek, oko przechodnia razić będzie zaniedbany dziś Plac Tysiąclecia. Ale wkrótce i on zmieni wygląd.
Kiedy w Chrzanowie wypięknieje Rynek, oko przechodnia razić będzie zaniedbany dziś Plac Tysiąclecia. Ale wkrótce i on zmieni wygląd.
- Nie sposób robić wszystkiego jednocześnie. Modernizacja Placu Tysiąclecia jest i konieczna i nastąpi niebawem. Przecież tego właśnie chcą mieszkańcy naszego miasta – wyjaśnia krótko wiceburmistrz Urszula Palka.
Dzięki jej uprzejmości, publikujemy jako pierwsi całościowe projekty przebudowy największego placu Chrzanowa. Z komputerowych wizualizacji wynika, że będzie to miejsce reprezentacyjno-wypoczynkowe, przeznaczone tylko dla pieszych, bo parkingi powstaną wyłącznie na obrzeżach płyty.
Jak stwierdzają projektanci we wstępie do prezentowanej koncepcji, “plac musi być przystosowany przede wszystkim dla dominującej funkcji ruchu pieszego”. Ruch ten przebiega zwłaszcza pomiędzy ulicami: Broniewskiego i Śląską oraz pomiędzy kościołami: św. Mikołaja i MB Różańcowej.
Koncepcja zakłada ponadto taką aranżację przestrzeni i wyposażenia placu, by stał się on “miejscem atrakcyjnym, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i przyjezdnych, zarówno w dzień jak i w nocy”. Dlatego istniejące oświetlenie uliczne zostanie uzupełnione oświetleniem dekoracyjnym, skierowanym na korony drzew oraz rozjaśniającym okolice ławek (zdjęcia dolne). Ławki skonstruowano z masywnych, betonowych trójkątów, do których przykręcono na wspornikach drewniane siedziska (zdjęcia środkowe).
Architekci proponują, by nawierzchnię wykonać z płyt betonowych, łączonych z kamieniem naturalnym (granitem). Wykorzystane zostaną także dobrze zachowane elementy starego bruku.
Co ciekawe, na przebudowanym Placu Tysiąclecia nie przewidziano umieszczenia kabin do rozmów telefonicznych. Będą za to tablice informacyjne.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 46 (607)
  • Data wydania: 19.11.03

Kup e-gazetę!