Nie masz konta? Zarejestruj się

Złożył czy nie???

12.11.2003 00:00
Czy wiceprzewodniczący powiatowej rady Antoni Liszka złożył wniosek o przyjęcie poręczenia za Kazimierza S. i zwolnienie go z aresztu? Radny nie umie zdecydować się na jednoznaczną odpowiedź.
Czy wiceprzewodniczący powiatowej rady Antoni Liszka złożył wniosek o przyjęcie poręczenia za Kazimierza S. i zwolnienie go z aresztu? Radny nie umie zdecydować się na jednoznaczną odpowiedź.
Tydzień temu napisaliśmy, że Liszka wstawił się za znanym libiąskim restauratorem i chirurgiem w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie, co osobiście potwierdził. W kolejnych publikacjach na ten temat kilkakrotnie zmieniał jednak zdanie.
Zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego, poręczenie, że oskarżony stawi się na każde wezwanie i nie będzie utrudniał postępowania, można przyjąć od osoby godnej zaufania. Za taką najwyraźniej uważa się Antoni Liszka, który w piśmie zaadresowanym do krakowskiej prokuratury napisał, „że jest najstarszym stażem radnym w powiecie chrzanowskim”, co najprawdopodobniej ma przekonać prokuratora o tym, że jest osobą godną zaufania.
- Wniosek o przyjęcie poręczenia składa się bądź w sądzie, bądź w prokuraturze i jest indywidualnie rozpatrywany. W komentarzach do artykułu 272 Kodeksu Postępowania Karnego, który mówi o poręczeniu, czytamy, że za osobę godną zaufania można uznać taką, wobec której nie można wysunąć żadnego akcentu podważającego zaufanie do niej – mówi radca prawny Robert Morawski.
W oświadczeniu radnego Liszki, które po publikacjach prasowych złożył do powiatowej komisji etyki, czytamy: „Oświadczam, że złożyłem w oparciu o art. 272 KPK poręczenie za Kazimierza S. z pełną odpowiedzialnością jako Antoni Liszka”. Nieco dalej dodaje jednak: „(…) małżonka podejrzanego nie przekazała mojego poręczenia w prokuraturze w obawie o moje dobre imię. Jednak nie mam zamiaru wycofać się z mojej decyzji, chyba że inne zdanie będą mieli prawnicy obsługujący radę powiatu lub komisja statutowo-prawna i etyki”.
Czy ten brak zdecydowania wzbudzi zaufanie do jego osoby? To oceni prokurator, jeśli oczywiście trafi do niego odpowiedni wniosek.

Etapy historii z poręczeniem
Antoniego Liszki:
1. Artykuł w Gazecie Krakowskiej - potwierdza pomysł złożenia poręczenia za Kazimierza S., zastrzegając sobie przy tym anonimowość.
2. Artykuł w „Przełomie” - mówi, że poręczenie złożył jako radny powiatowy.
3. Wywiad w Gazecie Krakowskiej – stwierdza, że wniosek złożył jako Antoni Liszka, osoba prywatna.
4. Wywiad w Dzienniku Polskim – przyznaje, że udzielił poręczenia jako radny i wiceprzewodniczący powiatu.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 45 (606)
  • Data wydania: 12.11.03

Kup e-gazetę!