Nie masz konta? Zarejestruj się

Partnerskie rozmowy o bezrobociu

22.10.2003 00:00
Temat braku miejsc pracy zdominował spotkanie delegacji miasta Harnes z burmistrzami i radnymi Chrzanowa.
Temat braku miejsc pracy zdominował spotkanie delegacji miasta Harnes z burmistrzami i radnymi Chrzanowa.
- Polska gospodarka przeżywa reformy, które zrodziły wiele cech negatywnych, głównie bezrobocie. Ale w ciągu najbliższych dwóch lat utworzymy w Chrzanowie tysiąc miejsc pracy. I akurat wtedy, w lepszym nastroju będziemy mogli obchodzić ćwierćwiecze naszej partnerskiej współpracy – powiedział burmistrz Ryszard Kosowski.
- To Polacy zamieszkali we Francji wskazali Chrzanów na miasto bliźniacze dla Harnes – przypomniał mer Yvan Druon.
- Obecnie większość w naszej radzie posiada koalicja partii socjalistycznej z partią chrześcijańską, co także nas zbliża. A dzieli w tej chwili już może tylko to, że zgodnie z narzuconym przez prawo parytetem, w radzie zasiada dokładnie tyle samo kobiet co mężczyzn. Niestety, żadna z nich nie wyraziła ochoty na przyjazd do Polski, natomiast chętnych mężczyzn był nadmiar – żartował mer.
Jak informował dalej, Harnes ma także problemy z bezrobociem. Ale prócz tworzenia nowych miejsc pracy, bacznie się tam pilnuje, by na miejsce osób odchodzących na emeryturę, natychmiast zatrudniano odpowiednio przygotowanego do zawodu, młodego mieszkańca miasta.
- We Francji mer jest przewodniczącym rady. W Chrzanowie burmistrz dzieli się tą funkcją ze mną – wytłumaczył swoje prawo do zabrania głosu przewodniczący rady Aleksander Grzybowski.
I w krótkim przemówieniu podziękował władzom Harnes za „otwarcie drzwi do Europy dla naszej młodzieży”. Bo faktycznie, możliwość wyjazdu do partnerskiego miasta stanowiła w latach 80. prawdziwe okno na świat dla młodych mieszkańców Chrzanowa.
Przewodniczący zakończył wystąpienie wezwaniem, by utrwalić nawiązane kontakty nowymi przedsięwzięciami. Choć nikt tego nie powiedział wprost, nadszedł czas, by relacje turystyczno-kulturalne poszerzyć o współpracę gospodarczą.

Jeszcze 25 lat temu kopalnia węgla kamiennego
w Harnes, liczącym 14 tys. mieszkańców, zatrudniała 5 tys. górników.
Wydobycia ostatecznie zaprzestano w 1986 roku.
Obecnie największym zakładem jest wytwórnia
mrożonych frytek (700 pracowników).

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 42 (603)
  • Data wydania: 22.10.03

Kup e-gazetę!