Nie masz konta? Zarejestruj się

Najpierw przeprowadzą próby

15.10.2003 00:00
W ZG Trzebionka od 2005 roku do podsadzania wyrobisk, zamiast piasku mają być stosowane odpady poflotacyjne z dodatkiem cementu i popiołu.
W ZG Trzebionka od 2005 roku do podsadzania wyrobisk, zamiast piasku mają być stosowane odpady poflotacyjne z dodatkiem cementu i popiołu. Przedstawiciele zakładu zapewniają, że metoda będzie tańsza, a przy tym nie wpłynie negatywnie na środowisko.
W planie jest wykorzystywanie aż 100 tysięcy m3 podsadzki rocznie. Mają nią być wypełniane pustki poeksploatacyjne. By wprowadzić nową podsadzkę, konieczne było sporządzenie dodatku do planu ruchu kopalni. Każdy dodatek jest opiniowany przez gminę.
Zaniepokojenie planami Trzebionki wyrazili przedstawiciele RPWiK-u. „Deponowanie odpadów poflotacyjnych wykorzystywanych jako podsadzka wyrobisk górniczych spowoduje drastyczne pogorszenie jakości wody” – alarmowali w piśmie przesłanym do gminy.
Również przedstawiciele trzebińskiego urzędu miasta i radni z komisji ochrony środowiska mieli wątpliwości, czy nowa technologia nie wpłynie negatywnie na środowisko.
- Czy taka metoda była już wcześniej stosowana w innych zakładach górniczych? Jaki będzie wpływ nowej podsadzki na wody podziemne? Kiedy zostaną przeprowadzone pierwsze próby? – pytał p.o. naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Trzebini, Marian Fiszer.
- W większości kopalń węglowych wykorzystuje się do podsadzania odpady górnicze, w tym odpady poflotacyjne ze wzbogacania węgla oraz odpady ze spalania węgla w elektrowniach. Efekty ekologiczne i ekonomiczne wskazują na zasadność takiego działania. Jako pierwszy zakład w Polsce wydobywający rudy cynku i ołowiu chcemy do podsadzania wyrobisk wykorzystać własne odpady poflotacyjne. W drugim kwartale przyszłego roku planujemy przeprowadzić próby zastosowania nowej podsadzki. Chodzi o dobranie optymalnej receptury dla sporządzania mieszaniny podsadzkowej oraz opracowanie projektu i montaż instalacji doświadczalnej – wyjaśnił dr Tadeusz Kurek z ZG Trzebionka.
Jego zdaniem, zastosowanie nowej podsadzki nie pogorszy stanu środowiska, gdyż nie będzie ona źródłem odcieków mogących zanieczyścić wody kopalniane. Po jej zatopieniu (wskutek likwidacji kopalni) wymywanie zanieczyszczeń nie będzie mieć zaś istotnego wpływu na jakość wód podziemnych.
Przedstawiciele zakładu liczą, że uda im się dobrać taki skład mieszaniny podsadzkowej, że będzie ona tańsza od stosowanej obecnie piaskowej. Jest to istotne wobec trudnej sytuacji finansowej ZG Trzebionka, spowodowanej dekoniunkturą na rynku metali nieżelaznych. Kierownik ruchu ZG Trzebionka Bogusław Włodarczyk poinformował, że nowa podsadzka będzie stosowana w wyrobiskach usytuowanych w gminie Chrzanów.
Te wyjaśnienia na tyle uspokoiły radnych z komisji ochrony środowiska, że poparli planowane zmiany i wystąpili do burmistrza o pozytywne zaopiniowanie dodatku do planu ruchu zakładu, pod warunkiem, że proces zastosowania podsadzki już w fazie prób będzie sukcesywnie monitorowany.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 41 (602)
  • Data wydania: 15.10.03

Kup e-gazetę!