Nie masz konta? Zarejestruj się

Papieżowi z wdzięcznością i miłością

15.10.2003 00:00
Ponad 60 razy gościł na ziemi chrzanowskiej obecny papież. Tutaj do sanktuarium fatimskiego w Trzebini przybył na rekolekcje tuż po święceniach kapłańskich.
Ponad 60 razy gościł na ziemi chrzanowskiej obecny papież. Tutaj do sanktuarium fatimskiego w Trzebini przybył na rekolekcje tuż po święceniach kapłańskich. Do trzebińskiego klasztoru przyjeżdżał jeszcze 14 razy, m.in. z kardynałem Stefanem Wyszyńskim na jubileusz 75-lecia salwatorianów w Polsce.
Jako ordynariusz diecezji krakowskiej wizytował większość lokalnych parafii. Dziś przypominają o tym fotografie, protokoły wizytacji kanonicznych.

Jak powstawała wystawa
Bardzo długi jest katalog eksponatów prezentowanych na otwartej właśnie wystawie poświęconej związkom biskupa krakowskiego Karola Wojtyły, dziś papieża Jana Pawła II, z ziemią chrzanowską z okazji 25-lecia pontyfikatu. Jej autorem jest kustosz Muzeum w Chrzanowie Zbigniew Mazur.
- O urządzeniu takiej wystawy pomyślałem już trzy lata temu w Rzymie, podczas narodowej pielgrzymki. Kiedy dokładnie przestudiowałem kalendarium z życia papieża opracowane przez ks. Adama Bonieckiego, znalazłem w nim potwierdzenie znanych mi wcześniej danych o bliskich związkach Ojca Świętego z naszym powiatem. Później dotarłem do osób, które związki te mają znakomicie udokumentowane. Część eksponatów zawdzięczamy archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego (kopie dokumentów prezentujących Karola Wojtyłę jako studenta i pracownika uczelni – wpisy na poszczególne lata, dyplom magisterski i doktorski, odręcznie napisany życiorys, a także piuskę kardynalską Karola Wojtyły). Niektóre pochodzą z muzeum darów otrzymanych przez papieża prowadzonego przez księży Pallotynów z Kleczy Dolnej k/Wadowic, które trafiają tam za pośrednictwem bpa Stanisława Dziwisza. Pallotyni udostępnili m.in. maski afrykańskie z Wybrzeża Kości Słoniowej, płaskorzeźbę z Gruzji, róg bawoli z Afryki, drzewko szczęścia z Azji, sombrero z Meksyku, kamienie szlachetne z Brazylii, szopkę na tykwie z Kolumbii. Na tej wystawie można też będzie zobaczyć setki zdjęć i przeróżnych pamiątek z prywatnych kolekcji należących do mieszkańców naszego powiatu – opowiada Zbigniew Mazur, komisarz wystawy.

Z prywatnych kolekcji
Chrzanowska ekspozycja papieska została podzielona na cztery działy: biograficzny, dokumentujący siedem pielgrzymek do ojczyzny, pielgrzymki zagraniczne i dział poświęcony związkom z naszą ziemią i jej mieszkańcami.
- Wiele pamiątek ze swej 30-tysięcznej kolekcji udostępnił nam Henryk Czarnik. To imponujące zbiory obejmujące medale, medaliki, karty pocztowe, wycinki z gazet dotyczące pontyfikatu. Jest wśród nich pamiątka bierzmowania udzielonego w kościele oo. salwatorianów w Trzebini przez Karola Wojtyłę , jest opłatek poświęcony przez papieża, który panu Czarnikowi przysłał wraz z listem z Watykanu ks. Stanisław Dziwisz, jest zdjęcie papieża z jego oryginalnym podpisem.
Wspaniały zbiór kart pocztowych związanych z pontyfikatem i papieskimi pielgrzymkami zgromadził Leon Wiecheć z Chrzanowa. Na naszej wystawie obejrzeć można zbiór 160 kart z datownikami i wizerunkiem Jana Pawła II. Syn nieżyjącego już Stanisława Barysa z Chrzanowa - bliskiego kolegi szkolnego Jana Pawła II z wadowickiego gimnazjum – przekazał na wystawę kartki świąteczne przesyłane rodzinie Barysów przez kardynała Wojtyłę, a później także sekretariat stanu stolicy apostolskiej. W jednej z nich kardynał serdecznie wspomina pobyt w Chrzanowie przy ul. Wojska Polskiego – kontnuuje opowieść o eksponatach Zbigniew Mazur.
Wiele pamiątek przekazał na wystawę ks. dr Stefan Misiniec. Jest wśród nich m.in. różaniec, który otrzymał jako kleryk od biskupa Wojtyły. Tę cenną pamiątkę Karol Wojtyła przywiózł z kolei z Rzymu od papieża Jana XXIII. Jest też książka „Miłość i odpowiedzialność” z papieską dedykacją dla ks. Misińca, który sam jako fotograf jest oddanym dokumentalistą papieskich pielgrzymek do Polski. Jest stua przywieziona dwa lata temu przez ks. proboszcza z jubileuszu w Rzymie.
W chrzanowskim muzeum pokazano również kopie prezentów wręczanych papieżowi przez delegacje z powiatu chrzanowskiego. Jest więc obraz pędzla Doroty Martens przedstawiający kościółek z Ryczowa w wygiełzowskim skansenie oraz podarowana przez trzebińskiego dziekana ks. Stanisława Mszala grawiura przedstawiająca świątynie w tym rejonie. Jest też cała dokumentacja związana z inicjatywą zaproszenia papieża do naszego powiatu przez samorząd.

Twarze na fotografiach
Żywe obrazy na chrzanowskiej wystawie to ponad 160 fotografii Ojca Świętego w towarzystwie pielgrzymów z naszych stron w Rzymie i różnych miejscach Polski podczas papieskich wizyt. Zobaczyć na nich można dziesiątki znanych twarzy promieniejących radością spotkania z Janem Pawłem II na audiencjach w Watykanie i u stóp papieskiego tronu na krakowskich Błoniach.
Warto zajrzeć na wystawę, która jak powiedział jej autor Zbigniew Mazur, jest nie tylko dokumentacją, ale i wyrazem wdzięczności dla Jana Pawła II za jego pamięć o mieszkańcach ziemi chrzanowskiej. Wystawa czynna będzie do połowy stycznia.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 41 (602)
  • Data wydania: 15.10.03

Kup e-gazetę!