Nie masz konta? Zarejestruj się

Trafić do dziesiątki

15.10.2003 00:00
W listopadzie znana będzie lista 10 najważniejszych dla województwa zadań w zakresie likwidacji ekologicznych zagrożeń, które otrzymają rekomendację województwa do ubiegania się o dotacje z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
W listopadzie znana będzie lista 10 najważniejszych dla województwa zadań w zakresie likwidacji ekologicznych zagrożeń, które otrzymają rekomendację województwa do ubiegania się o dotacje z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Baza danych miejsc skażonych w Małopolsce, pierwsze badania i analizy powstały dzięki wdrażanemu od 2000 roku polsko-duńskiego projektu (ROPSIM), którego etap studialny ma się zakończyć w listopadzie. Projekt jest realizowany przez Instytut Gospodarki Surowców Mineralnych i Energii PAN w Krakowie. Niewykluczone, że Duńczycy sfinansują też badania szczegółowe i projekty działań naprawczych dla tych 10 obiektów.
Dobiegł końca etap rejestracji i analiz badań wskaźnikowych (pobierano czwartorzędowe próbki wód podziemnych, próbki gruntów lub gleb wokół wskazanych miejsc i próbki osadów dennych i rzecznych dla wód powierzchniowych) wykonanych w obszarze miejsc najbardziej zagrażających środowisku naturalnemu w województwie małopolskim. Do bazy danych trafiło 4 tys. obiektów. Spośród nich wyłoniono 75 najbardziej zagrażających użytkowanemu terenowi, wodom powierzchniowym i podziemnym.
Powstały tzw. karty obiektów skonsultowane w gminach i powiatach.
Podczas wojewódzkiego seminarium w ramach polsko-duńskiego projektu, naukowcy wskazali 20 miejsc zagrażających bezpieczeństwu ekologicznemu regionu. Większość z nich znajduje się na obszarze Małopolski Zachodniej oraz w powiatach nowosądeckim i krakowskim. W listopadzie odbędzie się końcowe seminarium, na którym spodziewana jest lista „10”.

Jakie miejsca w naszym powiecie
trafiły do „20” najbardziej
zagrożonych ekologicznie?
- hałda Zakładów Chemicznych Alwernia S.A. (ze względu na zagrożenie dla wód powierzchniowych i skażenie środowiska w otoczeniu obiektu)
- hałda upadłych Zakładów Metalurgicznych w Trzebini
- wyrobisko pomarglowe likwidowanych ZSO Górka S.A.

Oprócz wymienionych w „20”,
na liście „75” znalazły się także:
- obszar związany z historyczną eksploatacją złóż cynku i ołowiu w Balinie
- Rafineria Trzebinia S.A. ze swoim skażonym odpadami poprodukcyjnymi terenem (przekroczona norma rtęci w wodzie podziemnej i podwyższona zawartość rtęci w gruncie)
- składowisko odpadów poflotacyjnych ZG Trzebionka S.A. w Trzebini

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 41 (602)
  • Data wydania: 15.10.03

Kup e-gazetę!