Nie masz konta? Zarejestruj się

Ekologia w zagrodzie

08.10.2003 00:00
Kilkunastu rolników z powiatu chrzanowskiego planuje założyć tzw. gospodarstwo ekologiczne. Jak zapewniają fachowcy, interes się opłaca, bo unijne dopłaty do 1 ha wyniosą 590 zł.
Kilkunastu rolników z powiatu chrzanowskiego planuje założyć tzw. gospodarstwo ekologiczne. Jak zapewniają fachowcy, interes się opłaca, bo unijne dopłaty do 1 ha wyniosą 590 zł.

Piotr Gąsiecki z Płazy ma zamiar prowadzić gospodarstwo ekologiczne

- Zastanawiam się nad gospodarstwem ekologicznym, które ukierunkowane byłoby na sadownictwo. Obecnie na trzech hektarach uprawiam jagody i jabłonie. Utrzymuję się z tego, więc nie narzekam – przyznaje Piotr Gąsiecki z Płazy.
28-latek para się tym zajęciem od dziesięciu lat. Nie unika również szkoleń skierowanych do rolników, bo jak mówi, zawsze czegoś nowego można się na nich nauczyć. P. Gąsiecki planuje ubiegać się o dotacje do na gospodarstwa ekologicznego, choć wie, że trzeba najpierw spełnić szereg wymagań: posiadać minimum 1 ha użytków rolnych, prowadzić produkcję rolną, a poplony uprawiać na 25 procentach powierzchni gruntów ornych. Ponadto, gospodarstwo winno być okraszone oczkami wodnymi, drzewami, torfowiskami – wszystkim tym, co tworzy ostoje dzikiej przyrody. Najważniejsze przy tym jest prowadzenie gospodarstwa zgodnie ze zobowiązaniami planu rolnośrodowiskowego.
- Zainteresowani tą ofertą są przede wszystkim mieszkańcy gminy Babice i Chrzanów (szczególnie z Płazy). Dlatego chcielibyśmy im pokazać, jak wyglądają i funkcjonują takie gospodarstwa. Stąd nasza prośba do starostwa powiatowego o pieniądze na wyjazd do powiatu myślenickiego, gdzie już istnieją ekologiczne zagrody. Na razie nasze starania o dofinansowanie były bezskuteczne – mówi Bogusława Majchrowska z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Chrzanowie.
Właściciele gospodarstw ekologicznych teraz otrzymują dopłaty krajowe. Z funduszy europejskich będą mogli skorzystać dopiero 1 maja 2004 roku. Osoby, które dopiero mają zamiar zakładać zagrody ekologiczne, powinny złożyć specjalny wniosek do miejscowej Agencji Rynku Rolnego.
Przestawianie gospodarstwa na produkcję metodami ekologicznymi trwa co najmniej dwa lata. W tym okresie podlega ciągłych kontrolom, po których sporządza się protokół będących podstawą do decyzji o przyznaniu Certyfikatu Zgodności. Dokument wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa i rynków rolnych. Certyfikat jest ważny przez rok. Upoważnionym do kontroli gospodarstw w powiecie chrzanowskim i wydawania (oraz cofania) certyfikatów w zakresie produkcji rolnej ma COBICO Sp. z o.o. w Krakowie (www.cobico.pl).

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 40 (601)
  • Data wydania: 08.10.03

Kup e-gazetę!