Nie masz konta? Zarejestruj się

Szkolny start

02.09.2003 00:00
Około 1.300 siedmiolatków z naszego powiatu zaczęło naukę w szkolnych murach.
Około 1.300 siedmiolatków z naszego powiatu zaczęło naukę w szkolnych murach.
Uczniowie po wakacjach z mniejszym lub większym trudem wpasują się w szkolną rzeczywistość. Dyrektorzy szkół staną przed trudnym zadaniem wiązania końca z końcem. Wszyscy są zgodni: oświata jest niedofinansowana. Pieniądze na szkolnictwo idą za uczniem. Problem w tym, że uczniów coraz mniej.

W podstawówkach
Szacuje się, że w podstawówkach naszego powiatu uczy się około 10 tys. dzieci. Do szkół gminy Chrzanów chodzi ponad 3.300 uczniów. W podstawówkach na terenie gminy Trzebinia jest ich o tysiąc mniej. W szkołach Libiąża, Żarek i Gromca edukuje się ponad 1.700 młodych ludzi; w szkołach gminy Alwernia – ponad 1 tys., zaś w podstawówkach gminy Babice – około 700.
W minionym roku szkolnym podstawówki pożegnało 1.700 absolwentów. W tym roku będzie ich o ok. 30 mniej. Absolwenci podstawówek zaczną trzyletnią naukę w gimnazjach. Jej kres wyznaczy dwuczęściowy egzamin, którego wynik decyduje o przyjęciu do szkoły średniej.

W gimnazjach
Najwięcej gimnazjalistów ma gmina Chrzanów. Szacuje się, że do pięciu tamtejszych szkół chodzi ponad 2 tys. uczniów. Druga w kolejności jest Trzebinia z liczbą około 1.400 gimnazjalistów. W szkołach gimnazjalnych gminy Libiąż wiedzę zdobywa ponad 1 tys. uczniów.
Do trzech placówek gimnazjalnych z terenu gminy Alwernia chodzi w sumie blisko 600 osób. Jeszcze mniej nastolatków w wieku gimnazjalnym ma gmina Babice. W gimnazjach Babic, Jankowic, Zagórza i Mętkowa jest około 400 uczniów.
Gimnazja miały w minionym roku szkolnym ok. 2 tys. absolwentów. Większość wybrała szkoły ponadgimnazjalne na terenie naszego powiatu. Jest jednak odsetek uczniów (ok. 5 proc.), którzy wypłynęli na wody pozapowiatowe w Jaworznie, Krakowie, Krzeszowicach. Można się spodziewać, że nasze szkoły ponadgimnazjalne zasili młodzież z Chełmka i Oświęcimia.

W ogólniakach
W uczniowskich preferencjach potwierdziła się ogólnopolska tendencja, która skłania byłych gimnazjalistów do wyboru szkół ogólnokształcących.
Najbardziej oblegane jest od lat II LO w Chrzanowie, gdzie w tym roku przed wakacjami złożyło podania ponad 880 byłych gimnazjalistów.
W I LO chciało rozpocząć naukę około 580 uczniów. Małe zainteresowanie towarzyszyło liceom działającym w ramach zespołów szkół oraz liceom profilowanym.
W uczniowskich wyborach widać, że nadchodzi kres zawodówek. Niż demograficzny dał się odczuć zwłaszcza w ZSZ nr 1 w Stelli.
Ilu dokładnie uczniów będzie się uczyć w szkołach ponadgimnazjalnych, będzie wiadomo dopiero, gdy rok szkolny rozpocznie się na dobre.
Podczas wakacji nadal trwała rekrutacja. Uczniowie przenosili oryginały dokumentów ze szkoły do szkoły.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 35 (563)
  • Data wydania: 02.09.03

Kup e-gazetę!