Nie masz konta? Zarejestruj się

Transfery bezgotówkowe

12.08.2003 00:00
Gmina Alwernia nie przeznaczy w przyszłym roku więcej niż dotychczas pieniędzy na sport. Może to oznaczać konieczność cięć w wydatkach klubów, które już dziś narzekają na finansową mizerię.

Gmina Alwernia nie przeznaczy w przyszłym roku więcej niż dotychczas pieniędzy na sport. Może to oznaczać konieczność cięć w wydatkach klubów, które już dziś narzekają na finansową mizerię.
Nadzwyczajne walne zebranie członków MZKS Alwernia zgromadziło kilkunastu członków klubu. Gośćmi działaczy byli burmistrz Jan Rychlik i radni. Zebranie zwołano po to, by podsumować zakończony sezon, uzupełnić skład zarządu i podyskutować o sytuacji finansowo-organizacyjnej klubu. Poprowadził je „etatowy” przewodniczący Zbigniew Klatka. Zanim przystąpiono do dyskusji, minutą ciszy uczczono pamięć związanego z MZKS-em Jana Nowaka.
Z członkostwa w zarządzie klubu zrezygnowali Stanisław Batko i Klemens Nocoń. Na ich miejsce w tajnym głosowaniu (tak nakazywał statut) wybrano Annę Ciupek i Radosława Świergułę.
Potem przyszła kolej na długą, bo ponaddwugodzinną dyskusję.
Działacze chcieli wiedzieć, czy w przyszłym roku mogą liczyć na większą dotację od gminy.
- Nie wiemy jeszcze, jakie będą przyszłoroczne dochody gminy. Trudno więc dzielić skórę na niedźwiedziu. W tym roku przeznaczyliśmy na kluby sportowe dość duże fundusze. Również przy różnych innych sposobnościach starałem się wygospodarować pieniądze na odnowienie bazy sportowej. Przypomnę tylko, że przy okazji wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka częściowo wyremontowaliśmy zaplecze stadionu, co kosztowało kilka tysięcy złotych. Przyszłoroczny budżet będzie trudny, bo zaczniemy spłacać kredyt zaciągnięty na kanalizację – przypomniał burmistrz Jan Rychlik.
- Trzeba zmienić sposób podziału pieniędzy pomiędzy poszczególne kluby. Nie może być tak, by na przykład grająca w klasie B Unia Kwaczała dostawała aż 30 tysięcy złotych – polemizował Zygmunt Juda.
- Sami przedstawiciele klubów wypracowali taką, a nie inną propozycje podziału dotacji. Ta krytyka nie jest więc zasadna. Chcę też przypomnieć, że nasza gmina przeznacza na sport 2 procent budżetu. To nie są małe pieniądze. Jednak to kres możliwości gminy. W tej sytuacji trzeba pomyśleć o szukaniu oszczędności. Może trzeba rozpocząć niełatwą dyskusję o tym, czy stać nas na utrzymywanie aż tylu klubów sportowych? Osobiście mam co do tego poważne wątpliwości – stwierdził przewodniczący komisji budżetu i finansów Henryk Krawiec.
- Te oszczędności cały czas są czynione. Nasz tegoroczny budżet jest niższy od tego sprzed czterech lat aż o 40 procent. Nic dziwnego, że jest coraz mniej działaczy. Dobrze, że mamy operatywnego prezesa, dzięki któremu wszystko się jakoś toczy – powiedział Janusz Cholewa, wskazując na siedzącego nieopodal Sławomira Knapika.
- Dobrze byłoby, żeby w całej gminie przyjąć zasadę bezgotówkowego przechodzenia piłkarzy z jednego klubu do drugiego. W końcu wszystkie kluby są dotowane przez gminę. Ułatwiłoby to możliwość bezkonfliktowej zmiany barw klubowych piłkarzy. Bo zasady, które obowiązują dzisiaj, hamują rozwój sportowy niektórych zawodników z niższych klas. Powoduje to też niepotrzebne zgrzyty pomiędzy klubami – podzielił się swoimi przemyśleniami trener Antoni Gawronek.
Prezes Sławomir Knapik poinformował o utworzeniu drugiej drużyny.
- Nie będziemy zgłaszać juniorów, którzy znajdą miejsce właśnie w drugiej drużynie. Koszty działalności klubu nie ulegną więc przez to zwiększeniu Co prawda w konfrontacji z drużynami seniorskimi może ujawnić się ich mniejsze doświadczenie i siła fizyczna juniorów, ale wygrany sparing w Babicach udowodnił, że w tych chłopcach drzemią duże możliwości - powiedział Sławomir Knapik.
Celem grającej w IV lidze pierwszej drużyny będzie zajęcie bezpiecznego miejsca w tabeli.
Marek Oratowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 32 (593)
  • Data wydania: 12.08.03

Kup e-gazetę!