Nie masz konta? Zarejestruj się

Zabawa w teatr

22.07.2003 00:00
Istniejący od dwóch lat teatr tworzą w głównej mierze uczniowie Szkoły Podstawowej w Rozkochowie.
Istniejący od dwóch lat teatr tworzą w głównej mierze uczniowie Szkoły Podstawowej w Rozkochowie. Nazwę, podobnie jak lalki, dostali w spadku po grupie teatralnej, którą przed laty prowadziła Zofia Paździora. Spektakle Ali Bani znane są nie tylko rodzimej publiczności, ale ostatnio także uczestnikom i widzom Festiwalu Wózek Tespisa, który odbył się w połowie lipca w Wolbromiu.
Na pomysł założenia teatru wpadły dwa lata temu Agata Jurczak – instruktorka świetlicy w Rozkochowie, oraz Marzena Pierzchała-Dudek – dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Babicach. Nazwały go Ali Bania. Tym samym ożywiły tradycje Rozkochowa, gdzie przed laty działał teatr pod takim samym szyldem. Pierwszym przedstawieniem nowego Ali Bani był ,,Zaczarowany wiatrak”, opowiadający o walce dobra ze złem.
- Teatr lalek łączył się z żywym planem. Wykorzystaliśmy w nim lalki, które należały do dawnego Ali Bani – wyjaśnia Agata Jurczak.
Za spektakl ten grupa otrzymała w ubiegłym roku wyróżnienie drugiego stopnia na Powiatowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
W tym roku grupa pracowała nad kilkoma etiudami pantomimicznymi, w tym nad ,,Cyrkiem” i ,,Sportami” oraz raperskim wydaniem ,,Lokomotywy” według Tuwima.
- Cyrk powstawał w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, podczas zajęć z aktorem Mateuszem Przyłęckim. Odbywało się to w ramach projektu dilettante, który finansował Małopolski Instytut Kultury – dodaje Marzena Pierzchała-Dudek.
Cyrkowe sztuczki i akrobacje na niby mali artyści z Rozkochowa zaprezentowali na Festiwalu Wózek Tespisa, który odbył się w połowie lipca w Wolbromiu. Publiczność nagrodziła ich występ owacjami na stojąco.
Najnowszym spektaklem Ali Bani jest ,,Paluch” z grabulą, paluszkiem i ruroludkiem w rolach głównych.
Zabawa w teatr to dla wielu młodych artystów nie tylko ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu, ale również szkoła poprawnej dykcji, koordynacji ruchu i pobudzania wyobraźni. Kilku z nich tak zasmakowało aktorstwa, że zamierza mu poświęcić swą przyszłość.
Przed młodymi aktorami, jak i ich opiekunami nowe wyzwanie: zdobyć wreszcie wyróżnienie I stopnia na Powiatowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w 2004 roku. Tymczasem początkiem września przeprowadzony zostanie nabór do teatrzyku. Podstawowym warunkiem przyjęcia do grupy jest wiek 9-12 lat oraz odwaga kandydata.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 29 (590)
  • Data wydania: 22.07.03

Kup e-gazetę!