Nie masz konta? Zarejestruj się

Ułomna konstrukcja

15.07.2003 00:00
To ułomna konstrukcja – tak o powierzeniu dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej pełnienia obowiązków dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie mówi Mirosław Chrapusta, dyr. wydziału prawnego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
To ułomna konstrukcja – tak o powierzeniu dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej pełnienia obowiązków dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie mówi Mirosław Chrapusta, dyr. wydziału prawnego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
Z początkiem lipca oba te stanowiska piastuje Kazimiera Żmudzińska, dyrektor DPS-u w Płazie. Obowiązki dyrektora chrzanowskiego PCPR-u będzie pełnić przez najbliższe trzy miesiące.
Wicestarosta Tadeusz Kołacz, informując o powierzeniu Żmudzińskiej dodatkowego stanowiska stwierdził, że jedynym problemem było przekonanie jej do objęcia tej funkcji.
- „Oświadczam, że „siła perswazji” użyta przeze mnie wobec dyrektorki Kazimiery Żmudzińskiej, choć przez autorkę tekstu nazwana wielką (chodzi o artykuł w 26. numerze „Przełomu” zatytułowany „Nominacja wbrew ustawie?”-przyp. red.), nie łączyła się z łamaniem kości, wyrywaniem paznokci ani psychicznym dręczeniem. Pani dyrektor jest osobą samodzielnie myślącą i kompetentną” – pisze w liście do redakcji wicestarosta. (List drukujemy na str. 21).
Zdaniem dyrektora Mirosława Chrapusty – przepisy prawa nie zabraniają łączenia obu dyrektorskich funkcji.
- Nie można powiedzieć, że to ewidentne złamanie prawa. Jest to jednak błąd w teorii zarządzania, który może w przyszłości doprowadzić do naruszenia prawa. Może to poskutkować, na przykład, błędami w nadzorze – mówi analizując Ustawę o pomocy społecznej Mirosław Chrapusta.

Brak przeszkód
Takiego ryzyka nie widzi radca prawny Eugeniusz Kłeczek. To z nim zarząd powiatu konsultował sprawę nominacji. Zarząd zapytał radcę, czy można powierzyć dyrektor DPS-u obowiązki dyrektora PCPR-u i czy jedna osoba może pełnić jednocześnie obie te funkcje.
W odręcznej notatce radca Eugeniusz Kłeczek pisze, że nie ma przeciwwskazań. Wicestarosta Tadeusz Kołacz nie chciał pokazać tego dokumentu. Zacytował jednak jego fragment.
- Odpowiedź z biura prawnego brzmi: brak przeszkód prawnych w powierzeniu obowiązków w okresie przejściowym pani dyrektor DPS-u do kierowania PCPR-em, do czasu wyłonienia w postępowaniu kierownika jednostki – odczytał wicestarosta.
Brak właściwego kandydata
Choć pełnienie obowiązków dyrektora PCPR-u powierzono Kazimierze Żmudzińskiej przed paroma tygodniami, starostwo szuka już jej następcy. Zarząd powiatu ogłosił konkurs ofert na to stanowisko.
- Po to ogłaszamy konkurs ofert, że na ten moment nie mamy kandydata. Gdyby zarząd miał kandydata, którego uznawałby za właściwego do pełnienia tej funkcji, to by go powołał – mówił na konferencji prasowej wicestarosta Kołacz.
Kandydatom do fotela dyrektora PCPR-u postawiono konkretne wymagania. Muszą mieć wykształcenie wyższe, sześcioletni staż pracy, w tym trzy lata w pomocy społecznej oraz specjalizację w zakresie organizacji pomocy społecznej.
Zainteresowani mogą składać oferty w sekretariacie starostwa do 11 sierpnia (do godz. 14.00) wraz z podaniem i listem motywacyjnym, pisemną koncepcję zarządzania PCPR-em, CV, odpis dyplomu ukończenia studiów oraz dyplom potwierdzający uzyskanie specjalizacji z zakresu pomocy społecznej, dokumenty potwierdzające przebieg pracy zawodowej, zaświadczenie lekarskie oraz ewentualne referencje.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 28 (589)
  • Data wydania: 15.07.03

Kup e-gazetę!