Nie masz konta? Zarejestruj się

Baliniacy straszą widłami

15.07.2003 00:00
Ruszyła budowa Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie.
Ruszyła budowa Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie.
Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał skargi Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z Balina i Towarzystwa na Rzecz Ziemi w Oświęcimiu dotyczącej budowy ZGOK-u.
Oczekiwanie na decyzję NSA było ostatnią nadzieją przeciwników budowy składowiska w Balinie. Liczyli, że sąd uzna, iż pozwolenie na budowę ZGOK-u zostało wydane niezgodnie z prawem. Sędziowie NSA nie podzielili jednak ich opinii.
- Jestem załamany. Zwrócimy się o pomoc do Strasburga – stwierdza sołtys Balina, Tadeusz Mikłas, który nie zgadza się z uzasadnieniem wyroku NSA.
W ubiegłym tygodniu na miejsce budowy przyszli mieszkańcy Balina Małego, którzy będą sąsiadować ze ZGOK-iem.
- Zostałem sponiewierany przez ludzi, którzy widzieli mnie pierwszy raz w życiu. Przyszły do mnie dwie kobiety, które groziły, że następnym razem przyniosą ze sobą widły – relacjonuje Marek Krawczyński, kierownik budowy z firmy Maxer S.A.
Także w poniedziałek (14 lipca) w miejscu, gdzie powstaje ZGOK pojawiła się około 60-osobowa grupa protestujących mieszkańców.
- Domagali się od nas wszystkich dokumentów, pozwoleń, dziennika budowy. Oczywiście, nie udostępniliśmy ich – mówi Grzegorz Wiśniowski ze ZGOK-u, który uważa, że spora część mieszkańców Balina nie ma pojęcia o tym, co dzieje się wokół budowy składowiska.
- Ci ludzie byli przekonani, że pracujemy bez pozwolenia na budowę. Zupełnie na dziko – dziwi się G. Wiśniowski.
Katarzyna Białas, KR
Składowisko buduje firma Maxer S.A. z Poznania. Inwestorem zastępczym jest Gliwickie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego S.A. W tym roku zakończy się pierwszy etap budowy. Do składowiska zostanie wybudowana droga, a cały 25-hektarowy teren zostanie ogrodzony i uzbrojony. W przyszłym roku ma powstać projekt budowy kompostowni i sortowni. Drugi etap budowy ZGOK-u ruszy w 2005 roku. Do Balina będą trafiać śmieci z całego powiatu chrzanowskiego oraz z Jaworzna.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 28 (589)
  • Data wydania: 15.07.03

Kup e-gazetę!