Nie masz konta? Zarejestruj się

Mało chętnych na mieszkania

08.07.2003 00:00
Trzebinia planuje od nowego roku zwiększyć wysokość bonifikaty na sprzedaż najemcom mieszkań komunalnych do 95 procent ich wartości. Czy mimo tej preferencji najemcy zechcą je kupować?
Trzebinia planuje od nowego roku zwiększyć wysokość bonifikaty na sprzedaż najemcom mieszkań komunalnych do 95 procent ich wartości. Czy mimo tej preferencji najemcy zechcą je kupować?
Obecnie bonifikata wynosi w Trzebini 90 procent. Od stycznia gmina sprzedała 40 mieszkań, a wiceburmistrz Aleksander Nowak szacuje, że do końca roku uda się sprzedać nie więcej niż kilkanaście kolejnych lokali. Gminie zależy na zwiększeniu sprzedaży. W ten sposób pozbyłaby się problemu remontów mieszkań i ponoszenia wielu innych kosztów, które obciążają właściciela lokalu. Wiceburmistrz Nowak wyliczył, że miesięcznie gmina będzie musiała dokładać 21 tys. zł do funduszy remontowych wspólnot mieszkaniowych, do których należy.
- Wielu najemców nie płaci czynszu. Gmina, jako właściciel mieszkania, musi więc za nich wpłacać składkę na fundusz remontowy danej wspólnoty – wyjaśnia wiceburmistrz.
95-procentowa bonifikata obowiązuje również w Chrzanowie. Poprzednia wynosiła tam 80 procent. W tym roku udało się jednak sprzedać w Chrzanowie tylko jedno mieszkanie komunalne, a w 2002 roku 23 lokale.
- Z pewnością jednym z czynników, dla których gmina sprzedaje mało mieszkań, jest ubożenie naszego społeczeństwa – mówi Iwona Faron, naczelnik wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie.
W Libiążu najemcy mieszkań komunalnych mogą je wykupić od gminy z 85-procentową bonifikatą. Do tej pory gmina sprzedała połowę swoich mieszkań.
- W zeszłym roku zostały wykupione dwa mieszkania, w tym roku jeszcze żadne – informuje Bogumiła Tylutki z Urzędu Miejskiego w Libiążu.
Problemem, z którym może przyjść się zmierzyć gminom sprzedającym mieszkania komunalne, są kaucje wpłacane niegdyś przez najemców. Przy wykupie lub opuszczeniu mieszkania, najemcom należy się ich zwrot. Pytanie, w jakiej wysokości i według jakich zasad zwaloryzowane.
- Zasady waloryzacji kaucji wpłaconych przed 12 listopada 1994 roku nie są jednoznacznie określone w obowiązujących przepisach. Może więc dojść do sytuacji, w której dotychczasowy najemca nieusatysfakcjonowany wysokością wypłaconej kaucji, pozwie gminę do sądu – wyjaśnia Iwona Faron.
Teoretycznie, mogłoby dojść do sytuacji, w której wysokość zwracanej kaucji przewyższyłaby koszt wykupu mieszkań po zastosowaniu bonifikaty. Zarówno Trzebinia, jak i Chrzanów znalazły na to sposób.
- W aktach notarialnych kupujący mieszkanie, dotychczasowy najemca, zobowiązany będzie do złożenia oświadczenia, w którym zrzeknie się wszelkich roszczeń co do wysokości zwróconej kaucji mieszkaniowej – wyjaśnia naczelnik Faron.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 27 (561)
  • Data wydania: 08.07.03

Kup e-gazetę!