Nie masz konta? Zarejestruj się

Stawiamy na rozwój

01.07.2003 00:00
Biznes to nie zabawa. Cały czas trzeba trzymać rękę na pulsie – zdradza tajemnicę sukcesu swojej firmy Tadeusz Głowacz, właściciel Magbudu.
Biznes to nie zabawa. Cały czas trzeba trzymać rękę na pulsie – zdradza tajemnicę sukcesu swojej firmy Tadeusz Głowacz, właściciel Magbudu.

Magbud, producent systemów dociepleń, został nagrodzony tytułem Lider Rynku – najlepsza firma w Polsce produkująca styropian. Konkurs przeprowadziła firma Interes International Fair sp. z o. o.
- Rozdanie nagród odbyło się w hotelu Sheraton w Warszawie. Wśród wręczających wyróżnienia byli m. in. Andrzej Olechowski i Zbigniew Religa – opowiada Tadeusz Głowacz.
Tytułem Lider Rynku firma może posługiwać się przez rok. Potem, jeśli audytorzy uznają, że przedsiębiorstwo nadal spełnia wszystkie wymogi stawiane Liderowi, tytuł otrzymuje na kolejne dwanaście miesięcy.
Magbud jest firmą z dwudziestoletnią tradycją. Posiada sześć zakładów produkcyjnych, w tym jeden w Czechach. Firma eksportuje swoje produkty do Bułgarii, Rumunii, Rosji, Czech, na Słowację i Ukrainę.
- Planujemy otworzyć nowe zakłady produkcyjne w Rumunii i Bułgarii. Siła robocza jest tam zdecydowanie tańsza niż w Polsce – twierdzi właściciel Magbudu, który zaznacza jednak, że nie oznacza to zamykania oddziałów w kraju.
- Zagraniczne inwestycje mają na celu rozwój, a nie ograniczanie produkcji – podkreśla T. Głowacz.
Obecnie Magbud zatrudnia około 200 osób, z czego połowa pracuje w Balinie, gdzie mieści się główna siedziba firmy.
W zeszłym roku obroty firmy wyniosły ponad 50 milionów złotych.
- Plan na ten rok wynosił około 70 mln zł. Już wiemy, że go nie zrealizujemy. Tegoroczna zima była wyjątkowo długa i prace budowlane rozpoczęły się później – wyjaśnia T. Głowacz.
Magbud nie opiera swojej działalności wyłącznie na jednym produkcie. Wprowadza na rynek nowości: kleje gipsowe, gładzie, tynki.
- Dzięki takiej polityce nie musimy się obawiać sytuacji, w której załamuje się sprzedaż np. styropianu i firma znajduje się w poważnych tarapatach – mówi szef Magbudu.
Firma z Balina jest przygotowana na konkurowanie z producentami z Unii Europejskiej. Jak mówi T. Głowacz, mierzenie się z obcym kapitałem nie jest Magbudowi obce.
- Jeden z naszych większych konkurentów, czyli firma Polmar, należy do Szwajcarów. Jak dotychczas, całkiem nieźle udaje nam się współistnieć na rynku – uważa.
Magbud stara się o przyznanie certyfikatu ISO. Współpracuje też z amerykańską firmą, która zajmuje się opracowywaniem nowych technologii.
Tadeusz Głowacz przyznaje, że firma podpiera się kredytami na kwotę w sumie 6 mln zł.
- Trudno wyobrazić sobie dzisiaj działanie inwestycyjne bez zewnętrznego wsparcia finansowego – tłumaczy.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 26 (560)
  • Data wydania: 01.07.03

Kup e-gazetę!