Nie masz konta? Zarejestruj się

Dyrektorzy bez nadliczbówek

18.06.2003 00:00
Tylko w wyjątkowej sytuacji (gdy wynika to z planu nauczania przedmiotu w jednej grupie zajęć) dyrektorzy, wicedyrektorzy, kierownicy warsztatów szkolnych w powiatowych placówkach oświatowych – uzyskają zgodę starostwa na prowadzenie nadliczbowych zajęć dydaktycznych.
Tylko w wyjątkowej sytuacji (gdy wynika to z planu nauczania przedmiotu w jednej grupie zajęć) dyrektorzy, wicedyrektorzy, kierownicy warsztatów szkolnych w powiatowych placówkach oświatowych – uzyskają zgodę starostwa na prowadzenie nadliczbowych zajęć dydaktycznych.
Teoretycznie mieć ich nie będą, mogą być również całkowicie zwolnieni z obowiązkowego pensum dla dyrektora.
To decyzja powiatowych radnych wynikająca z rosnącego bezrobocia wśród nauczycieli. Także Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że dyrektor nie powinien mieć nadliczbówek. Zarząd powiatu proponował zaś, aby dyrektorzy mogli mieć 6 godzin ponadwymiarowych w tygodniu.
W kończącym się roku szefowie placówek oświatowych, za zgodą zarządu powiatu, mogli uczyć ponadwymiarowo dowolną ilość godzin. Nie regulowała tego żadna uchwała rady. Najwięcej uczyli dyrektorzy nauczający przedmiotów zawodowych. Nie spodobało się to radnym z komisji edukacji.
Kierowanie placówką oświatową wymaga jednak sporo czasu i zaangażowania, dlatego opiniując projekt uchwały Rady Powiatu Chrzanowskiego dotyczący tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dydaktycznych dla dyrektorów, kurator oświaty i wychowania zaleciła ograniczyć także obowiązkowe pensum dyrektorów. W nowym roku szkolnym możliwe więc będzie całkowite zwolnienie dyrektora z obowiązku prowadzenia lekcji po uzyskaniu zgody kuratora.
Szefowa oddziału ZNP Danuta Suwała, opiniując propozycje zarządu powiatu dotyczące nadliczbówek dla kadry kierowniczej powiatowych placówek edukacyjnych, napisała, że w zamian za brak nadliczbówek dyrektorzy powinni otrzymywać wyższe dodatki funkcyjne. Wicestarosta Tadeusz Kołacz oświadczył zaś na środowej konferencji prasowej, że dodatki funkcyjne i motywacyjne dyrektorów w powiatowych placówkach oświatowych są niezłe. Wynoszą odpowiednio: 20-50 procent pensji zasadniczej dodatek funkcyjny, zależny od wielkości placówki, i 14-30 procent motywacyjny, zależny od osiąganych wyników pracy. Tak więc od nowego roku dyrektorzy mogą się poświęcić głównie zarządzaniu i dbaniu o efekty pracy szkoły, aby zapracować na najwyższe dodatki funkcyjne, bo nadliczbówek już nie ma.

Obowiązkowe godziny dydaktyczne dyrektorów powiatowych szkół w nowym roku szkolnym:
do 16 oddziałów – 6 godzin
17 i więcej oddziałów – 3 godziny
wicedyrektorzy – 7 godzin

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 25 (589)
  • Data wydania: 18.06.03

Kup e-gazetę!