Nie masz konta? Zarejestruj się

Będą szukać

17.06.2003 00:00
Blisko 1.100 młodych techników i robotników wykwalifikowanych opuści w tym roku mury szkół zawodowych.
Blisko 1.100 młodych techników i robotników wykwalifikowanych opuści w tym roku mury szkół zawodowych.
Część absolwentów szkół zawodowych będzie kontynuować naukę, część rozpocznie poszukiwanie pracy.
Młodzież z ZSZ zdaje egzamin z nauki zawodu. W tym roku przystąpiło do niego 502 młodych ludzi. Najwięcej – 135 w trzebińskim Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Najliczniejszą grupą zawodową, która wkroczy na rynek, będą sprzedawcy (161 osób wyszkolonych w tym kierunku).
- Egzamin składa się z dwóch części. Praktycznej, przeprowadzanej indywidualnie lub grupowo, oraz teoretycznej, która może odbywać się ustnie lub pisemnie – poinformował Jerzy Fraś, dyrektor powiatowego wydziału edukacji, kultury i sportu.
Według innych zasad zdają egzamin z przygotowania zawodowego uczniowie ostatnich klas techników. Było ich w tym roku 572. Do piętnastego października musieli zdecydować, czy chcą zmagać się z teorią i rozwiązywać zadania egzaminacyjne. Większość wybrała jednak drugą możliwość – złożenie pracy dyplomowej. Jest to również wyjście korzystniejsze dla szkoły, bo praca zostaje w placówce. Wśród osób, które uzyskały dyplom technika, najwięcej jest ekonomistów (74) i elektroników (60).
Od lat mówi się o konieczności dostosowania systemu edukacji do faktycznych potrzeb rynku pracy. Jak na razie nic nie wskazuje, że tak się stanie.

Przystępujący do egzaminu z nauki zawodu w zawodówkach (uzyskają tytuł robotnika wykwalifikowanego):
PCE w Chrzanowie 130
ZSM-E w Trzebini 135
ZSE-Ch w Trzebini 129
ZSZ nr 1 w Chrzanowie 108

Przystępujący do egzaminu z przygotowania zawodowego (uzyskają tytuł technika):
PCE w Chrzanowie 148
ZSM-E w Trzebini 115
ZSE-Ch w Trzebini 158
ZSZ nr 1 w Chrzanowie 66
ZS w Libiążu 85

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 24 (585)
  • Data wydania: 17.06.03

Kup e-gazetę!