Nie masz konta? Zarejestruj się

Grant dla MDK!

03.06.2003 00:00
Młodzież z gimnazjów i liceów będzie się uczyć, jak profesjonalnie pomagać osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym i samotnym.
Młodzież z gimnazjów i liceów będzie się uczyć, jak profesjonalnie pomagać osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym i samotnym.
Jest to możliwe dzięki wygranej w konkursie „Równać szanse 2003”, który zorganizowała Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Głównymi wykonawcami projektu pt. „Jestem z Tobą nie tylko od święta. Pogotowie Dobrej Nadziei” będzie MDK w Trzebini i tygodnik „Przełom”.
Projekt powstał przy współpracy OPS-ów, urzędu pracy, burmistrzów i wójta. Wystartuje we wrześniu tego roku. W szkoleniach prowadzonych m.in. przez pracowników socjalnych weźmie udział 200 uczniów (po 40 z każdej gminy). Zapoznają się z zasadami działania wolontariuszy w środowisku lokalnym, ich prawa i obowiązki. Pracownicy OPS-ów opowiedzą o potrzebach osób niepełnosprawnych i starych. Przybliżą młodzieży podstawowe umiejętności niezbędne do pracy z tymi osobami.
- Po zakończeniu szkoleń i warsztatów uczniowie dostaną certyfikaty Młodzieżowych Wolontariuszy Pracy Socjalnej – zaznacza Jadwiga Olszowska-Urban, która będzie czuwać nad realizacją projektu.
Zimą młodzi wolontariusze rozpoczną przygotowania do akcji pod nazwą Pogotowie Dobrej Nadziei. Najpierw będą jednak musieli zachęcić swoich kolegów do włączenia się do niej. Projekt zakłada, że przy tworzeniu uczniowskiego pogotowia pracować powinno około tysiąc młodych ludzi (nie licząc wsparcia ze strony OPS-ów i gmin). W każdej gminie powstanie sieć samopomocy. Przygotowane będą pomieszczenia do przechowywania darów od sponsorów (artykułów spożywczych, środków czystości, książek). Młodzież stworzy bazę danych o liczbie osób wymagających wsparcia i ich potrzebach. Wszystko po to, by osobiście dotrzeć do seniorów, niepełnosprawnych, samotnych i chorych. Ta pomoc to dowożenie paczek żywnościowych oraz rozmowa, życzliwe słowo, którego czasami potrzeba tak samo jak chleba.
- Młodzież pozna wolontariat od podstaw. Zdobędzie doświadczenie. Powiększy wiedzę o problemie starości i niepełnosprawności. Wszystko to ma uczyć tolerancji i poszanowania dla ludzi starszych i mniej aktywnych – zaznacza Jadwiga Olszowska- Urban.
Planuje się, że Pogotowie Dobrej Nadziei rozpocznie działalność w maju 2004 roku. Wykonanie projekty oszacowano na około 96 tys. zł. Wygrana w konkursie dotacja to 18 tys. zł.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 22 (583)
  • Data wydania: 03.06.03

Kup e-gazetę!