Nie masz konta? Zarejestruj się

Niż w szkołach średnich

15.04.2003 00:00
Już teraz niż demograficzny daje się we znaki szkołom podstawowym i gimnazjalnym. W najbliższych latach odczują go również licea, technika i zawodówki.
Już teraz niż demograficzny daje się we znaki szkołom podstawowym i gimnazjalnym. W najbliższych latach odczują go również licea, technika i zawodówki. W szkołach ponadgimnazjalnych ubędzie uczniów i klas. Czy ubędzie również nauczycieli?
Obecnie w ostatnich klasach gimnazjów uczy się 1.974 uczniów. Za rok będzie ich o około 160 mniej, zaś za dwa lata liczba gimnazjalistów w trzecich klasach zmaleje do 1.783. Nasze szkoły ponadgimnazjalne odczują ten spadek jeszcze bardziej, bo nie wszyscy absolwenci kontynuują naukę na terenie naszego powiatu.
- Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że nasze szkoły ponadgimnazjalne wybiera nie więcej niż 90 procent gimnazjalistów. Reszta uczy się np. w Krzeszowicach, Krakowie, Oświęcimiu – mówi Jerzy Fraś, dyrektor powiatowego wydziału edukacji, kultury i sportu.

Klasy to etaty
Im mniej uczniów w szkołach, tym mniej klas. W przyszłym roku szkolnym we wszystkich ponadgimnazjalnych szkołach dziennych będzie 51 oddziałów. Ustalono, że w jednej klasie może się uczyć do 34 osób (języków obcych, informatyki, chemii, biologii, fizyki młodzież uczy się w mniejszych grupach).
Teoretycznie istnieje możliwość, by wszystkie lekcje odbywały się w mniejszych grupach. Taki zabieg zmusiłby nas jednak do zwiększenia liczby etatów. Gdybyśmy mieli np. klasy 25-osobowe, to musielibyśmy mieć 69 oddziałów, a co za tym idzie, potrzebowalibyśmy około 28 etatów więcej. Na takie rozwiązanie nie pozwala nam subwencja oświatowa, która zależy nie od liczby nauczycieli czy klas, ale od ilości uczniów – podkreśla dyrektor Fraś.

Decydują dyrektorzy
Jerzy Fraś uspokaja, że na razie starostwo nie przewiduje likwidacji żadnej szkoły ponadgimnazjalnej. Niemniej jednak struktura zatrudnienia nauczycieli będzie dopasowywana do liczby uczniów w szkołach.
Decyzje personalne należą do dyrekcji placówek. Gdy zjawisko zwolnień dotknie jakiejś szkoły, będziemy się starać w porozumieniu z dyrektorami innych placówek znaleźć zatrudnienie dla tych nauczycieli, dla których zabraknie w danej szkole etatu – twierdzi J. Fraś.
W najgorszym położeniu znajdą się nauczyciele, którzy karierę zawodową zaczęli niedawno, czyli stażyści i nauczyciele kontraktowi.
Magicznym rokiem dla edukacji będzie rok 2006. Wielu nauczycieli skorzysta wówczas z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.
- Zmniejszy się zatrudnienie w szkołach. Nie zmniejszą się jednak koszty, bo odchodzącym ze szkół nauczycielom trzeba będzie wypłacić odprawy – mówi J. Fraś.
Jego zdaniem, groźbę redukcji nauczycielskich etatów zmniejszy utworzenie w Trzebini dwóch nowych szkół dla dorosłych. Takie plany mają władze powiatu. Gdyby radni powiatowi zaakceptowali tę propozycję, w ZSE-Ch w Trzebini powstałby ogólniak dla dorosłych, zaś w ZSME w Trzebini Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Tylko, czy będą chętni do nauki?
Anna Kasprzyk

Liczba uczniów w gimnazjach
(tylko 90 procent z nich będzie kontynuować naukę w liceach, technikach i zawodówkach na terenie naszego powiatu)

Gmina Alwernia:
Klasa III – 203
Klasa II – 179
Klasa I – 211

Gmina Babice:
Klasa III – 138
Klasa II – 141
Klasa I – 116

Gmina Chrzanów:
Klasa III – 742
Klasa II – 708
Klasa I – 661

Gmina Libiąż:
Klasa III – 398
Klasa II – 323
Klasa I – 344
KSW
Klasa III – 13
Klasa II – 18
Klasa I – 18

Gmina Trzebinia:
Klasa III – 493
Klasa II – 466
Klasa I – 451

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 15 (576)
  • Data wydania: 15.04.03

Kup e-gazetę!