Nie masz konta? Zarejestruj się

Tak bliżej Krakowa

25.03.2003 00:00
„Amator” należy do najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Wielokrotnie nagradzany na licznych festiwalach dał początek międzynarodowej karierze Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów. „Amator” był kręcony w Chrzanowie.
„Amator” należy do najważniejszych dzieł polskiej kinematografii. Wielokrotnie nagradzany na licznych festiwalach dał początek międzynarodowej karierze Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów. „Amator” był kręcony w Chrzanowie.

Prowincja
Trudno o potwierdzenie w prasie faktu z czasu kręcenia i premiery filmu. O Chrzanowie nie wspomina w ogóle sam reżyser. Tylko w autobiografii Jerzego Stuhra grającego tytułową rolę, w części dotyczącej „Amatora”, znaleźć można ustęp, w którym wymieniany jest Chrzanów. Miasto scharakteryzowane zostaje krótko: prowincja.
Jednak to właśnie plenerów z małego, robotniczego miasteczka potrzebował Kieślowski. Chrzanów w filmie nazywa się Wielice. Życie w Wielicach skupia się wokół wielkiego zakładu pracy. Jako zaopatrzeniowiec pracuje tu Filip Mosz (Jerzy Stuhr). Ma mieszkanie, żonę i właśnie rodzi mu się córeczka. Aby rejestrować jej dorastanie, kupuje kamerę. Szybko dowiaduje się o tym dyrektor, który zatrudnia Filipa do zrobienia filmu o jubileuszu zakładu. Filip początkowo nieśmiało, potem z rosnącym zaangażowaniem zaczyna kręcić filmy coraz bardziej prawdziwe i coraz mniej wygodne dla władzy i ustalonego przez nią porządku. Zmienia się ze zwykłego zjadacza chleba pragnącego tylko świętego spokoju w odpowiedzialną i świadomą jednostkę, choć jednocześnie traci rodzinę, szkodzi swoim kolegom. Ten film, o którym często pisze się, że ukazuje narodziny artysty, jest także manifestem twórczym Krzysztofa Kieślowskiego.

Czy to dworzec w Trzebini?
Zdjęcia musiały powstawać jesienią i wczesną zimą 1978 roku. W filmie dokładnie rozpoznać można Plac 1000-lecia z nieodłącznym orłem i stojącym niedaleko drogowskazem Katowice-Oświęcim. Filmowemu Filipowi rodzi się córka w szpitalu bardzo przypominającym ten stary chrzanowski. Osiedle, na którym mieszka Filip, z jeszcze nieotynkowanymi blokami i niewytyczonymi chodnikami najprawdopodobniej jest powstającym wówczas Osiedlem Południe. Również zniszczone kamienice, które rejestruje swoją kamerą Mosz, bardzo przypominają te z okolic ul. Krakowskiej. Natomiast nie jest do końca jasne, który obiekt posłużył filmowcom w scenach wyjazdu Filipa z miasteczka. Czy pojawiający się w kadrach na kilka sekund stary dworzec z zabytkową ciuchcią nie jest przypadkiem dworcem w Trzebini?

Inne szczegóły
Także inne szczegóły określające życie filmowych Wielic odpowiadają charakterystyce ówczesnego Chrzanowa. Tak np. na wycieczkę tamtejsi robotnicy wyjeżdżają do Ojcowa i Oświęcimia. W scenie, kiedy Filip Mosz zaprasza do swojego miasteczka Krzysztofa Zanussiego, ten zdezorientowany pyta: Ale gdzie są te Wielice?
- To tak bliżej Krakowa trochę – odpowiada Filip.

Apel
A teraz apel do Czytelników „Przełomu”! Być może pamiętają państwo jak powstawały zdjęcia do „Amatora”? Czy rzeczywiście we wszystkich wymienionych obiektach? Być może ktoś z państwa pojawił się w tym filmie jako statysta lub dłużej przebywał na planie. Jak wspominają państwo Chrzanów okresu „Amatora”? Jakie przeżycia i jakie nadzieje wiązały się dla państwa z tamtym okresem?
Krytyk filmowy, Tadeusz Sobolewski, pisze o dziele Kieślowskiego: „Gdyby przepadły wszystkie dokumenty o naszej młodości, na podstawie „Amatora” można by – jak po śladach – odtworzyć całą rzeczywistość lat 70.”
Być może na podstawie państwa wspomnień związanych z tym filmem uda się odtworzyć choć część realiów tamtego okresu w Chrzanowie.

Czy pamiętasz jak kręcili w Chrzanowie ,,Amatora”?

Osoby pamiętające zdjęcie do filmu prosimy o kontakt telefoniczny: 753-51-11, 753-56-11

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 12 (573)
  • Data wydania: 25.03.03

Kup e-gazetę!