Nie masz konta? Zarejestruj się

Zwolnią czy nie zwolnią

25.03.2003 00:00
W trzebińskich szkołach podstawowych i gimnazjach we wrześniu będzie o 200 uczniów mniej. W najbliższych latach spadek ilości uczniów odczują najbardziej gimnazja. Czy nauczycielom grożą zwolnienia?
W trzebińskich szkołach podstawowych i gimnazjach we wrześniu będzie o 200 uczniów mniej. W najbliższych latach spadek ilości uczniów odczują najbardziej gimnazja. Czy nauczycielom grożą zwolnienia?
- Za wcześnie na takie spekulacje. Analizą sytuacji zajmują się od niedawna cztery zespoły, które mają za zadanie wypracować rozwiązania organizacyjne, które pozwolą chronić i miejsca pracy nauczycieli, i placówki szkolne. Zespół pierwszy analizuje sytuację małych szkół, drugi – szkół jednoodziałowych, trzeci – kilkuoddziałowych i czwarty – gimnazjów – mówi Stanisław Majdański, naczelnik wydziału edukacji UM w Trzebini.

Liczba uczniów w podstawówkach
i gimnazjach gminy Trzebinia
Rok szkolny
2001/2002 3.871
2002/2003 3.696
2003/2004 ok. 3.400

Ważniejsze od miejsc pracy nauczycieli w rozwiązaniu trzebińskim wydaje się jednak ocalenie małych szkół. Na przykład w Czyżówce skorzystano już w tym roku z możliwości łączenia przedmiotów i klas. W kl. I i II jest w sumie 14 uczniów. Niektórych przedmiotów uczą się wspólnie. Zajęcia z informatyki, j. niemieckiego i wychowania fizycznego łączą ze sobą klasy IV i V. W tym roku w Czyżówce jest o 30 uczniów mniej niż rok temu. Szkoła jest jednooddziałowa, a mimo to przetrwała. Naczelnik Majdański uważa, że łączenie klas na niektóre zajęcia to dobry, choć dyskusyjny sposób na oszczędności w małych szkołach. Dzięki nim te szkoły przetrwały.
Wnioski i propozycje czterech zespołów pracujących nad rozwiązaniami organizacyjnymi wobec kroczącego niżu demograficznego znane będą w połowie kwietnia. Do końca maja wiadomo też będzie ilu nauczycieli może stracić etat lub część etatu.

Ministerstwo nie precyzuje ani maksymalnej, ani minimalnej ilości uczniów w klasie. Gdy klasa jest liczna (35 uczniów), podlega podziałowi na grupy (na zajęcia wf i gabinetowe). W grupie przedszkolnej, także w zerówce, nie może być więcej niż 25 dzieci. Na mniejszą ilość uczniów w klasie pozwalają też oddziały integracyjne. To kolejna szansa.
Optymalna szkoła wiejska to tzw. szkoła jednociągowa (po jednym oddziale w każdym roczniku). Przykładem jest SP w Myślachowicach licząca 131 uczniów w 6 oddziałach. Gmina nie musi do niej dopłacać. Subwencja państwa wystarcza na płace i bieżące utrzymanie. Gmina płaci tylko za niezbędne remonty.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 12 (573)
  • Data wydania: 25.03.03

Kup e-gazetę!