Nie masz konta? Zarejestruj się

Małe zainteresowanie

18.03.2003 00:00
Tylko dwadzieścia osób zainteresowało się programem dyżurów informacyjnych dla pokrzywdzonych prowadzonym w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie.
Tylko dwadzieścia osób zainteresowało się programem dyżurów informacyjnych dla pokrzywdzonych prowadzonym w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie.
Program Pomocy dla Pokrzywdzonych powstał z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i skierowany był do osób pokrzywdzonych czynami karalnymi.
W chrzanowskim sądzie dyżury pełnił referendarz sądowy.

Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art.49.§1 Kodeksu postępowania karnego).

- Referendarz informował ofiary przestępstw o przysługujących im prawach, o tym, czego mogą się domagać w trakcie postępowania procesowego. Pokrzywdzony dowiadywał się również o swojej roli w trakcie trwania sprawy. Podczas dyżurów nie rozmawiano jednak o tym, jak potencjalnie może się rozwinąć proces, jakie zapadną rozstrzygnięcia itd. – tłumaczy Mieczysław Potejko, wiceprezes Sądu Rejonowego w Chrzanowie.
(KB)

Co powinien wiedzieć pokrzywdzony w postępowaniu karnym

Uprawnienia...
1. Pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego.
2. Pokrzywdzony może, aż do momentu odczytania w sądzie aktu oskarżenia, wytoczyć przeciwko oskarżonemu powództwo cywilne, dochodząc w nim roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z przestępstwa.
3. Pokrzywdzony ma prawo złożyć wniosek o zobowiązanie oskarżonego do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem powodującym śmierć, ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, przestępstwem przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub przestępstwem przeciwko środowisku, mieniu lub obrotowi gospodarczemu. Sąd może, zamiast obowiązku naprawienia szkody, orzec na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w celu zadośćuczynienia.
4. Pokrzywdzony na prawo wziąć udział w całej rozprawie i pozostać w sali, choćby miał składać zeznania jako świadek. Dotyczy to w szczególności prawa do obecności na sali rozpraw podczas składania wyjaśnień przez oskarżonego – inni świadkowie w tym czasie nie mogą być obecni.
5. Pokrzywdzony może w toku śledztwa i dochodzenia żądać zabezpieczenia roszczeń majątkowych, jeżeli w toku postępowania przygotowawczego złożył powództwo cywilne. Na postanowienie prokuratora co do zabezpieczenia przysługuje zażalenie do sądu.
6. Pokrzywdzony ma prawo otrzymać na swój koszt po jednej kopii zapisu dźwięku lub obrazu utrwalonej w ten sposób czynności procesowej.
7. Pokrzywdzony za zgodą prowadzącego postępowanie może w toku postępowania przygotowawczego przeglądać akta i sporządzać z nich odpisy, a także złożyć zażalenie na odmowę udostępnienia akt.
8. Pokrzywdzony ma prawo żądać sporządzenia protokołu czynności, w której uczestniczył lub miał prawo uczestniczyć, jak również dokumentu pochodzącego od niego lub sporządzonego z jego udziałem.
9. Pokrzywdzony ma prawo składać wnioski o dokonanie czynności w toku postępowania przygotowawczego.
10. Jeżeli czynności śledztwa lub dochodzenia nie będzie można powtórzyć na rozprawie, należy pokrzywdzonego dopuścić do tej czynności, chyba że w razie zwłoki zachodzi niebezpieczeństwo utraty lub zniekształcenia dowodu.
11. Pokrzywdzony może zwrócić się do sądu z żądaniem przesłuchania świadka przez sąd w postępowaniu przygotowawczym, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo, że nie będzie można go przesłuchać na rozprawie.
12. Pokrzywdzonego należy, na jego żądanie, dopuścić do udziału w innych czynnościach śledztwa lub dochodzenia. Prokurator może odmówić temu żądaniu ze względu na ważny interes śledztwa lub dochodzenia.
13. Pokrzywdzony może złożyć wniosek o spisanie protokołu z każdej czynności dowodowej.
14. Pokrzywdzony może złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji.

... i obowiązki
1. Pokrzywdzony jest obowiązany poddać się oględzinom i badaniom niepołączonym z zabiegiem chirurgicznym lub obserwacją w zakładzie leczniczym, jeżeli karalność czynu zależy od stanu zdrowia pokrzywdzonego.
2. Pokrzywdzony jest obowiązany zawiadomić organ prowadzący postępowanie o zmianie miejsca pobytu lub zamieszkania. W przypadku niezawiadomienia pisma wysłane pod ostatni znany organowi adres uważa się za doręczone.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 11 (572)
  • Data wydania: 18.03.03

Kup e-gazetę!