Nie masz konta? Zarejestruj się

Jestem przygotowany na niespodzianki

11.03.2003 00:00
Rozmowa ze Sportowcem Roku Tomaszem Bobą, zawodnikiem KS Orły Chrzanów, uprawiającym sporty ekstremalne
Rozmowa ze Sportowcem Roku Tomaszem Bobą, zawodnikiem KS Orły Chrzanów, uprawiającym sporty ekstremalne
Dlaczego zajął się pan sportami ekstremalnymi?
- Początkowo trenowałem triathlon, ale za namową obecnego prezesa klubu Wacława Kuchcińskiego zająłem się sportami ekstremalnymi. Udział w zawodach pozwala sprawdzić własne możliwości i wykazać się wszechstronnością. Chcąc coś osiągnąć, trzeba dobrze biegać, jeździć na rowerze, pływać kajakiem, wspinać się i znać podstawy orientacji. Trzeba systematycznie trenować. Tygodniowo zajmuje mi to około 15 godzin.
Czy podczas zawodów odczuwa się strach?
- Jestem przygotowany na różne niespodzianki, ale czasami trzeba stanąć przed rzeczywiście ekstremalnym zadaniem. Tak było choćby podczas zawodów w Chorwacji, których trasa liczyła 500 km. Najtrudniejszy był spływ kajakowy na rzece, na której były wodospady o wysokości sięgającej nawet 13 metrów. Trzeba było zrzucić kajak i skoczyć w dół. To było naprawdę duże wyzwanie.
Ile najdłużej przebywał pan w trasie?
- Podczas ubiegłorocznego Adventure Trophy razem z kolegami z drużyny spędziłem na trasie 69 godzin, z czego spaliśmy tylko 2 godziny. Ukończyłem zawody w dobrej formie, choć straciłem jakieś dwa kilogramy. Zajęliśmy drugie miejsce. To dotychczas mój największy sukces.
Jakie najbliższe plany?
- W tym roku po raz pierwszy rozgrywany jest Puchar Polski w sportach ekstremalnych. To cykl ośmiu imprez. Dwie z nich będą rozgrywane w naszym regionie. Już 29 marca czekają nas zawody w Krzeszowicach, a w czerwcu po raz pierwszy ogólnopolski rajd ekstremalny odbędzie się w Chrzanowie. Inauguracyjne pucharowe zawody, rozgrywane na Wybrzeżu, wygrałem razem z moim partnerem z drużyny Mirosławem Szczurkiem. Nie ukrywam, że chcemy zdobyć puchar. Wierzymy też w wygraną w Adventure Trophy, którego trasa w tym roku poprowadzi przez Beskid Żywiecki i Śląski.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 10 (571)
  • Data wydania: 11.03.03

Kup e-gazetę!