Nie masz konta? Zarejestruj się

Spuścił z tonu

25.02.2003 00:00
Niewiele ponad 300 zł więcej niż do tej pory, zarobi burmistrz Alwerni, Jan Rychlik.
Niewiele ponad 300 zł więcej niż do tej pory, zarobi burmistrz Alwerni, Jan Rychlik.
Na ostatniej sesji burmistrz zgodził się na obniżenie wysokości wynagrodzenia zasadniczego, w zamian za przysługujący mu dodatek specjalny, co zaproponowali radni opozycji.
Sporo zamieszania wywołała w Alwerni grudniowa nowelizacja rozporządzenia rady ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z nią burmistrzowi przysługuje dodatek specjalny w wysokości co najmniej 20 procent wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Uchwala go rada.
- Powiem to, co czuję: mam moralnego kaca – zaczął opozycyjny radny Józef Cichoń.
Jego zdaniem, zwiększenie pensji burmistrza o 20 procent byłoby nieporozumieniem. Skoro jednak przyznanie dodatku jest konieczne, trzeba zmniejszyć zasadniczą płacę szefa urzędu.
- Za rok na tej sali sam złożę wniosek o zwiększenie pensji burmistrza, jeśli efekty zarządzania gminą będą widoczne – stwierdził radny.
Radca prawny urzędu Krzysztof Góra wyjaśnił, że nie można obniżyć wynagrodzenia zasadniczego burmistrza bez jego zgody.
- Gdy poprzednio rada ustalała wysokość mojej pensji, wyszedłem z sali. Teraz, spodziewając się takich pytań, zostałem. Myślę, że zakończę tę dyskusję, zgadzając się na obcięcie przysługującej mi pensji o połowę – powiedział Jan Rychlik.
Burmistrz więc zarobi 6 tys. 954 zł. Jego pensja będzie się składać z wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 3.750 zł, dodatku funkcyjnego 1.420 zł, wysługi lat 1.034 zł i dodatku specjalnego 750 zł.
- Podoba mi się postawa burmistrza. Cieszę się, że wychodzi radzie naprzeciw i idzie na kompromis – podkreślił opozycjonista, Wacław Płonka.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 8 (569)
  • Data wydania: 25.02.03

Kup e-gazetę!