Nie masz konta? Zarejestruj się

Można wybrać

18.02.2003 00:00
Od 15 stycznia można starać się o własnościowe prawo do mieszkania spółdzielczego. Najemcy lokali spółdzielczych mogą wybierać pomiędzy ustanowieniem odrębnej własności a prawem własnościowym do lokalu.
Od 15 stycznia można starać się o własnościowe prawo do mieszkania spółdzielczego. Najemcy lokali spółdzielczych mogą wybierać pomiędzy ustanowieniem odrębnej własności a prawem własnościowym do lokalu.
Oba prawa są dziedziczne i można je sprzedać. Różnią się tylko tym, że przy odrębnej własności uzyskuje się udział w działce, na której stoi blok.
- Po wprowadzeniu znowelizowanych przepisów Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielnia może ustanawiać na rzecz członków następujące tytuły prawne do lokalu: spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, a także do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, odrębną własność lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, a także ułamkowy udział we współwłasności garażu wielostanowiskowego oraz najem lokali mieszkalnych lub o innym przeznaczeniu. To członek spółdzielni wybiera z czego chce skorzystać. Może pozostać przy lokatorskim prawie, przekształcić je we własnościowe prawo lub w odrębną własność – tłumaczy Aleksander Biegacz, prezes Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie.
Nie ma jeszcze dokładnych zasad, na jakich będzie można dokonać przekształcenia prawa do mieszkania. Trzeba to doprecyzować w statucie spółdzielni, w którym konieczne będą zmiany.
- Trochę to potrwa. Artykuł jedenasty ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stwarza możliwość stosowania ulg przy wnoszeniu przez członka różnicy między wymaganym wkładem budowlanym a wkładem mieszkaniowym z podaniem warunków, na jakich ta ulga jest udzielana. Od rozstrzygnięć statutowych spółdzielni zależy określenie warunków płatności przez członka różnicy między wymaganym wkładem budowlanym w wysokości wartości rynkowej lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym. Propozycje zmian statutu najpierw będą omawiane na zebraniach grup członkowskich w maju, a w czerwcu zatwierdzi je zebranie przedstawicieli. Nie wiadomo więc na razie, czy będą jakieś ulgi, a jeśli tak, to jakie. Ustalą to członkowie spółdzielni. Wszystkie propozycje będą drukowane w naszym biuletynie – mówi A. Biegacz.
Jeszcze w lutym powstanie zespół do opracowania zmian w statucie.
Bardzo możliwe, że zostanie wprowadzony okres, w którym będzie można sprzedać mieszkanie po przekształceniu.
W ustawie określono jedynie, że przekształcenie prawa do mieszkania odbywa się po wpłacie różnicy pomiędzy rynkową wartością a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym. Mieszkanie zostanie wycenione przez rzeczoznawcę na koszt lokatora.
W chrzanowskiej spółdzielni 52 procent mieszkań to już lokale własnościowe. Jak na razie nie ma boomu na składanie wniosków o przekształcenie mieszkań, do tej pory wpłynęło ich kilka.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 7 (568)
  • Data wydania: 18.02.03

Kup e-gazetę!