Nie masz konta? Zarejestruj się

Zeznania roczne

11.02.2003 00:00
Podpowiada doradca podatkowy Bogusława Piasecka
Uzyskuję dochody z pracy wykonywanej w Niemczech, czy muszę rozliczyć się z tych dochodów w Polsce?
- Nie, ponieważ Polska ma podpisaną z Niemcami umowę o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. Jednak, gdyby Pan osiągnął również dochody w Polsce, dla ustalenia podatku należnego od tych dochodów należy wykazać również dochody osiągnięte za granicą.
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, ponadto osiągam dochody ze stosunku pracy. Z tego tytułu sporządziłem PIT-28, w którym odliczyłem od podatku składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ponieważ jednak odliczyć mogłem tylko kwotę składki do wysokości podatku, to pozostała kwota w wysokości 450 zł nie mogła być odliczona. Czy składając zeznanie PIT-37 mogę odliczyć od podatku potrąconego przez płatnika kwotę 450 zł z tytułu ubezpieczenia płaconego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą?
- Tak.
Otrzymałem od swojego pracodawcy PIT-11 z tytułu umowy o pracę. Pomimo że do pracy dojeżdżam z innej miejscowości, pracodawca naliczył mi koszty uzyskania w wysokości 1.155,12 zł. Czy mogę sam podnieść sobie te koszty w zeznaniu rocznym za rok 2002 r.?
- Pracodawca może zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że pracownik złoży mu na piśmie oświadczenie, że dojeżdża do pracy z innej miejscowości. jeżeli Pan takiego oświadczenia nie złożył, to pracodawca stosuje koszty uzyskania przychodów w wysokości podstawowej. Jednak nie wyklucza to możliwości podwyższenia tych kosztów w zeznaniu rocznym. W Pana przypadku, jeżeli pracował Pan przez cały rok, koszty wynoszą 1.443,90 zł.
Poza dochodami z emerytury uzyskuję dochody z najmu lokalu. Na jakiej deklaracji powinienem się rozliczyć?
- Powinien Pan wypełnić PIT-36.
Nasz syn ukończył w 2002 r. 15 lat, uzyskał dochody z umowy najmu budynku mieszkalnego, który odziedziczył po swojej babci. Czy te jego dochody powinniśmy dołączyć do naszych dochodów i złożyć jedno wspólne zeznanie roczne?
- Nie. Nie łączy się z dochodami podatników dochodów małoletnich dzieci z ich pracy, stypendiów oraz przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Za małoletnie dziecko zeznanie w jego imieniu składa rodzic (jako przedstawiciel ustawowy dziecka). Kiedy syn ukończy 18 lat, wówczas za ten rok, w którym staje się pełnoletni, samodzielnie złoży zeznanie podatkowe.
Czy darowizny pieniężne na kościół wpłacone gotówką do kasy parafialnej mogę odliczyć od dochodów?
- Nie, ponieważ od 2002 r. wydatki z tytułu darowizn ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Wpłata gotówkowa do kasy nie spełnia tego warunku.
Córka studiuje informatykę. Kupiłem dla niej komputer, który jest jej niezbędny w czasie studiów. Czy mogę zakup tego komputera odliczyć od podatku?
- Nie, ponieważ zakup komputera mieści się w uldze na zakup przyrządów i pomocy naukowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą. Ulga przysługuje wyłącznie osobom, które osiągnęły dochody z umowy o pracę.
Jestem rencistą (III stopień niepełnosprawności). Kupiłem wyrób profilaktyczno-rehabilitacyjny – pościel dla alergików. Czy mogę odliczyć ten wydatek z tytułu ulgi rehabilitacyjnej?
- Nie, ponieważ ulga na cele rehabilitacyjne obejmuje wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Moim zdaniem, pościel nie jest ani sprzętem, ani też urządzeniem lub narzędziem technicznym, który byłby niezbędny w rehabilitacji czy ułatwiał wykonywanie czynności życiowych osoby niepełnosprawnej.
Posiadam samochód osobowy, którym dojeżdżam na zabiegi rehabilitacyjne do ośrodka zdrowia. Jestem rencistą II grupy inwalidzkiej. Czy mogę skorzystać z tego tytułu z ulgi na używanie samochodu osobowego?
- Tak, jest to jedna z ulg w ramach ulgi na rehabilitację. Jeżeli jest Pan osobą niepełnosprawną zaliczaną do I lub II grupy inwalidzkiej, jest Pan właścicielem samochodu, który używany jest dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, może Pan odliczyć poniesione na ten cel wydatki, jednak nie wyższe niż 2.280 zł. Wydatki te nie muszą być potwierdzone żadnym dowodem ich poniesienia.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 6 (567)
  • Data wydania: 11.02.03

Kup e-gazetę!