Nie masz konta? Zarejestruj się

Postawił na młodość

11.02.2003 00:00
Przy wyborze dyrektora wydziału promocji i integracji z Unią Europejską starosta Wiktor Cypcar kierował się intuicją. O obsadzaniu stanowisk dyrektorskich dwóch innych wydziałów zdecydowało doświadczenie zawodowe.
Przy wyborze dyrektora wydziału promocji i integracji z Unią Europejską starosta Wiktor Cypcar kierował się intuicją. O obsadzaniu stanowisk dyrektorskich dwóch innych wydziałów zdecydowało doświadczenie zawodowe.
Przypomnijmy, że w chrzanowskim starostwie zlikwidowano wydział promocji i ochrony zdrowia. W jego miejscu powstał wydział organizacyjny, obywatelski i ochrony zdrowia. Powstały też dwa nowe wydziały: inwestycji i zamówień publicznych oraz wydział promocji i integracji z Unią Europejską.
Wydziałem organizacyjnym, obywatelskim i ochrony zdrowia kierować będzie Marzena Oczkowska. Jest absolwentką chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim i ochrony środowiska na Politechnice Krakowskiej. Od sierpnia 2000 roku była dyrektorką wydziału promocji i ochrony zdrowia. Wcześniej pracowała w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła jako zastępca kierownika centralnej sterylizacji. Podlegający jej wydział jest jednym największym w starostwie. Pracują w nim 24 osoby.
Wydziałem inwestycji i zamówień publicznych pokieruje Klementyna Kłeczek. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma za sobą 13 lat pracy w samorządzie. Wcześniej prowadziła działalność pedagogiczną. Uczyła m.in. w Szkole Podstawowej w Filipowicach. W starostwie pracuje od sierpnia 2000 roku. Od listopada 2002 pełniła obowiązki dyrektora wydziału inwestycji, planowania, promocji i rozwoju. Obejmując nowy wydział ma do dyspozycji trzech podwładnych.
Najwięcej kontrowersji wzbudził wybór dyrektora wydziału promocji i integracji z Unią Europejską. Została nim Anna Mocała-Kalina, absolwentka historii Uniwersytetu Śląskiego. O ile dwie pierwsze dyrektorki mają doświadczenie samorządowe, o tyle Anna Mocała-Kalina nigdy dotąd w samorządzie nie pracowała. Jako dziennikarka zajmowała się jednak sprawami powiatu. Ostatnich kilka miesięcy gminą Chrzanów.
- Całe zawodowe życie byłam związana z prasą – poinformowała.
Te związki to praca w jaworznickim tygodniku „Co tydzień”, współpraca z „Dziennikiem Zachodnim”. Przez ostatnie cztery lata pracowała w „Przełomie”. Z kształtowaniem polityki medialnej starostwa nie powinna więc mieć problemów. Jednak nowy wydział ma zajmować się nie tylko promocją powiatu, ale także sprawami integracji z Unią Europejską. Chodzi m.in. o opracowanie wniosków grantowych do konkursów unijnych oraz uzyskiwanie pieniędzy z funduszy celowych, pomocowych i preferencyjnych. Nowa dyrektor nie ma w tym temacie doświadczenia.
- Każdy z nas się uczy. 17 lutego zacznę roczne studia na europeistyce na Uniwersytecie Śląskim. Wiedzę teoretyczną chcę zamienić na wiedzę praktyczną – twierdzi Anna Mocała-Kalina.
Zamierza również uczyć się języka angielskiego (zna niemiecki). Zaznacza, że za zdobywanie kwalifikacji zapłaci z własnej kieszeni. W wydziale promocji i integracji z UE pracują na razie (łącznie z dyrektorką) dwie osoby.
Starosta Wiktor Cypcar jest pełen optymizmu i nadziei, co do przyszłości komórki. Uzasadniając wybór szefowej stwierdził, że kierował się intuicją.
- Na mój wybór nie wpłynęły żadne względy pozaformalne. Decydujące okazały się względy merytoryczne oraz młodość, przedsiębiorczość, przebojowość, zdolność nawiązywania kontaktów międzyludzkich – tłumaczył starosta.
Zapytany, czy na jego decyzję miały wpływ inne osoby, odrzekł, że wyboru dokonał samodzielnie.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 6 (567)
  • Data wydania: 11.02.03

Kup e-gazetę!