Nie masz konta? Zarejestruj się

Zadanie dla wszystkich

11.02.2003 00:00
Promocją zdrowia powinny zajmować się nie tylko przychodnie i szpitale, ale również szkoły i samorządy.
Promocją zdrowia powinny zajmować się nie tylko przychodnie i szpitale, ale również szkoły i samorządy.
O promocji zachowań prozdrowotnych dyskutowali samorządowcy, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele chrzanowskiego szpitala na spotkaniu z pracownikami Małopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Krakowie.
Centrum Zdrowia Publicznego rusza z programem Zdrowa Gmina. Program ma zachęcić gminy do promowania wśród mieszkańców dbałości o zdrowie fizyczne, psychiczne oraz społeczne. Promocja zdrowia to, zdaniem przedstawicieli Centrum Zdrowia Publicznego, przede wszystkim profilaktyka zdrowotna, edukacja i prozdrowotna polityka społeczna.
- Zdrowie jest wartością i zasobem, od którego zależy pomyślność członków danej społeczności lokalnej – przekonywała Iwona Satora, kierownik Działu Promocji Zdrowia w Małopolskim Centrum Zdrowia Publicznego.
Iwona Satora zwracała uwagę na bardzo niską świadomość zdrowotną Polaków. Jej zdaniem, ludzie zbytnio ufają lekarzom i sami nie są w stanie określić, co im dolega.
- Nie może być tak, że nie wiemy, gdzie w naszym ciele znajduje się jakiś narząd i co konkretnie nas boli – mówiła kierownik działu promocji.
Program Zdrowa Gmina jest już trzecim przedsięwzięciem promującym zdrowie. Dwa lata temu powstała sieć szkół zajmujących się propagowaniem działań prozdrowotnych. W powiecie chrzanowskim do programu przystąpiło siedem placówek oświatowych: SP nr 4, SP nr 3 i PG nr 2 z Libiąża, Szkoła Podstawowa w Żarkach, podstawówki w Młoszowej i Dulowej oraz SP nr 8 w Trzebini.
- Nasza szkoła promocją zdrowia zajmowała się na długo wcześniej, zanim ruszyła formalna sieć takich placówek - mówiła Janina Łukasik, dyrektor szkoły w Młoszowej.
Podobnego zdania był Andrzej Pypno, dyrektor trzebińskiej „ósemki”, który zwrócił też uwagę na to, że promocją zdrowia w szkole powinni zajmować się wszyscy jej pracownicy.
- Woźna dba o to, by budynek był schludny. Dyrektor pilnuje, by uczniowie siedzieli na porządnych krzesłach. Nauczyciele uczą higienicznego trybu życia – wymieniał dyrektor Pypno.
Alicja Dobranowska, zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, opowiadała o poczynaniach lecznicy, która od roku należy do krajowej sieci szpitali promującej zdrowie. W chrzanowskim szpitalu działa poradnia konsultacyjno-edukacyjna, która tylko w zeszłym roku udzieliła dwa tysiące porad. Realizowany jest również program zapobiegania odleżynom.
- Nasi pacjenci wypełniali ankiety, z których wynika, że świadomość zdrowotna społeczeństwa jest zatrważająco niska. Należy robić wszystko, by to zmienić – apelowała Alicja Dobranowska.
Przedstawiciele MCZP namawiali samorządowców do włączenia się w program Zdrowa Gmina.
- Trzeba będzie się tym zainteresować. Ten program to pożyteczna inicjatywa – mówił po spotkaniu Józef Warzecha, zastępca wójta Babic.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 6 (567)
  • Data wydania: 11.02.03

Kup e-gazetę!