Nie masz konta? Zarejestruj się

(Nie) tylko dla orłów

28.01.2003 00:00
Około 800 woluminów, w tym 600 książek oraz podręczników, słowników i innych pomocy do nauki języka angielskiego w oryginalnym wydaniu znajduje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie.
Około 800 woluminów, w tym 600 książek oraz podręczników, słowników i innych pomocy do nauki języka angielskiego w oryginalnym wydaniu znajduje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Księgozbiór gromadzony jest od dziesięciu lat. Część książek zakupiła biblioteka, ale przeważająca ich liczba pochodzi z darów.
Gromadzenie książek w języku angielskim zaczęło się jeszcze w starej siedzibie biblioteki, przy al. Henryka, ale dopiero po przeprowadzce do budynku przy Oświęcimskiej zaistniały warunki sprzyjające powiększaniu księgozbioru. Z roku na rok przybywało tytułów. Zasługa w tym głównie darczyńców. Do takich należy amerykańska fundacja Association of The Sons of Poland, która ofiarowała chrzanowskiej bibliotece książki beletrystyczne, popularnonaukowe, literaturę dla dzieci, jak również podręczniki do nauki języka angielskiego. W sumie około 400 woluminów. Kolejne książkowe dary spłynęły w ubiegłym roku od dra Richarda Sokolowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który przekazał po raz kolejny 30 tytułów z gatunków sensacja i literatura piękna. Wśród ofiarodawców jest także Wojewódzka Biblioteka w Krakowie, która woluminy pozyskała uprzednio od The Ulverscroft Foundation.

Do wyboru, do nastroju
W pokaźnym jak na możliwości chrzanowskiej biblioteki zbiorze, władający językiem Szekspira mogą znaleźć coś dla siebie.
- Mamy zarówno bajeczki dla dzieci, jak i powieści w wersjach uproszczonych dla czytelników w różnym stopniu zaawansowania językowego, aż po pełne teksty. Dysponujemy klasyką literatury, sensacją i romansami. Są też tytuły wydane przez wydawnictwo Harlequin. Posiadamy tomiki poezji i opracowania literatury, a także książki dotyczące historii i geografii Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Mamy wreszcie testy i inne pomoce niezbędne przy przygotowaniach do różnych egzaminów, np. Cambridge czy matury z języka angielskiego – wylicza Lida Kurnik, opiekująca się zbiorem.
Największą popularnością wśród młodych czytelników cieszą się uproszczone wersje powieści i podręczniki do gramatyki. Z kolei starsza młodzież i studenci szukają specjalistycznej literatury z ekonomii czy turystyki, których – niestety – jest w bibliotece jak na lekarstwo.
W listopadzie ubiegłego roku bibliotekę odwiedził prof. Frank N. Hogg – specjalista w zakresie zarządzania bibliotekami z Wielkiej Brytanii. Widok półek wypełnionych książkami ofiarowanymi przez The Ulverscroft Foundation, na rzecz której pracuje, bardzo go ucieszył.

Do czytania, do przeglądania
Dla wykorzystania istniejących zasobów w styczniu 1997 r. utworzono przy wypożyczalni English Club organizujący spotkania dla miłośników literatury angielskiej.
- Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z księgozbiorem i poczytać prenumerowane przez czytelnię czasopisma anglojęzyczne. Mogli ponadto sprawdzić swoją znajomość języka rozwiązując testy. W ramach klubu odbywały się też projekcje filmów w wersji oryginalnej – wyjaśnia L. Kurnik.
Spotkania klubowe zostaną wznowione w marcu. Odbywać się będą w bibliotecznej filii dla dzieci i młodzieży, przy al. Henryka 40.
Klub ma w czytelni swój kącik, w którym ogólnie dostępny jest prenumerowany od 1997 roku ,,Time”. Można skorzystać ponadto z archiwalnych numerów czasopism: ,,The World of English”, „Yes” i „Spotlight”. W czytelni znajduje się poza tym bogaty zbiór podręczny złożony ze słowników specjalistycznych i tematycznych, amerykańska 30-tomowa encyklopedia Fukk&Wagnalls Encyclopedia, wydana w 1983 r., jak również 30-tomowa The New Encyclopedia Britannica z 1995r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 4 (565)
  • Data wydania: 28.01.03

Kup e-gazetę!