Nie masz konta? Zarejestruj się

Nigdy nie było tak źle

28.01.2003 00:00
Nie udaje się zahamować wzrostu bezrobocia w powiecie chrzanowskim. Pod koniec ubiegłego roku liczba osób bez pracy wyniosła 9.358. Jeszcze nigdy nie było tak źle.
Nie udaje się zahamować wzrostu bezrobocia w powiecie chrzanowskim. Pod koniec ubiegłego roku liczba osób bez pracy wyniosła 9.358. Jeszcze nigdy nie było tak źle.
W samym tylko grudniu w urzędzie pracy zarejestrowano 765 nowych bezrobotnych. Osób bez pracy przybyło w każdej gminie. Najwięcej – 3.840, jest ich teraz w gminie Chrzanów, najmniej w gminie Babice (630) oraz w gminie Alwernia (920). W gminie Trzebinia nie pracuje 2.360 ludzi w wieku produkcyjnym, w gminie Libiąż ponad 1.608.
Z ponad 90-tysięcznej rzeszy bezrobotnych tylko 2.117 ma prawo do zasiłku. Oprócz bezrobotnych w ewidencji PUP figuruje także 107 osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy. W gminie Chrzanów są 64 takie osoby, w gminie Trzebinia – 18, w gminie Libiąż – 14, w Alwerni – 7, zaś w Babicach – 4.

Kobiety nieatrakcyjne
Wśród bezrobotnych najliczniejszą grupą są kobiety. W ewidencji PUP-u jest ich prawie 5 tys. Ta nierówność utrzymuje się od lat. Dlaczego? Po pierwsze – panie znacznie częściej niż mężczyźni podlegały zwolnieniom grupowym. Po drugie – pracodawcy dość ostrożnie zatrudniają kobiety ze względu na ich mniejszą dyspozycyjność. Przeszkodą w zapewnieniu komuś pracy mogą być obowiązki rodzinne, małe dziecko lub plany macierzyńskie. Młode kobiety przeważają również w gronie bezrobotnych absolwentów. Grudniowe zestawienie PUP-u mówi o 416 absolwentkach bez pracy.

Nie mają doświadczenia
Mimo wdrażanego przez PUP programu Pierwsza Praca nie ubyło, niestety, bezrobotnych absolwentów. Rok temu było ich 725. W grudniu 2002 roku przybyło siedmiu. Podstawową przeszkodą dyskwalifikującą młodych ludzi jest brak doświadczenia zawodowego. Najliczniejszą grupą wśród bezrobotnych absolwentów są osoby z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym. Pracę trudno znaleźć także osobom mającym wykształcenie zasadnicze. Brak doświadczenia zawodowego jest jedną z przyczyn bezrobocia wśród młodzieży. Inny powód to niedostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Na niektóre zawody nie ma od lat zapotrzebowania, a mimo to szkoły w dalszym ciągu kształcą w „niechodliwych” profesjach: szwaczek, mechaników, ślusarzy, sprzedawców.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 4 (565)
  • Data wydania: 28.01.03

Kup e-gazetę!