Nie masz konta? Zarejestruj się

Weekend w domu ludowym

14.01.2003 00:00
O kulturalnych planach na rten rok z Władysławem Tomczykiem, dyrektorem Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni,
210 tys. zł planuje wydać w 2003 roku gmina na upowszechnianie kultury. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?
- Na bieżącą działalność Samorządowego Ośrodka Kultury oraz organizację imprez, które na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnego Alwerni: Dni Alwerni, Międzynarodowych Regat Kajakowych i Konkursu Przyśpiewek Weselnych na Skowronku. W tym roku czeka nas też szczególne wydarzenie – 10. rocznica nadania Alwerni praw miejskich.
SOK opiekuje się rodzimymi artystami. Co zapewni im w nowym roku?
- Będziemy ich promować poza powiatem chrzanowskim organizując wyjazdy kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych na eliminacje Konkursu Kapel, Instrumentalistów, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych Wstążka Krakowska, Tydzień Kultury Beskidzkiej czy Przepatrzowiny Teatrów w Czarnym Dunajcu. Twórcy grupy Millenium wezmą udział w plenerze w Sielpii.
Co w przyszłym roku zmieni się w gminnej kulturze?
- Mamy w SOK-u pianino i planujemy uruchomienie zajęć muzycznych z wykorzystaniem tego instrumentu. Zajęcia dla dzieci będzie prowadzić absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej. Myślę też o lepszym wykorzystaniu domów ludowych w Grojcu, Kwaczale, Okleśnej, a także świetlic w Źródłach i Nieporazie. Domy ludowe stoją puste, a przed nimi gromadzi się młodzież.
Na czym miałoby polegać wykorzystanie domów ludowych?
- Nie zamierzam uruchamiać ich przez sześć dni w tygodniu. Myślę o ich udostępnieniu na kilka godzin w weekendy, w trakcie ferii zimowych i wakacji; gdy młodzież ma dużo wolnego czasu. Będzie się to wiązało z koniecznością zatrudnienia animatora z prawdziwego zdarzenia. Osoba ta poprowadzi zajęcia i zorganizuje wspólne wyjazdy. Uruchomienie świetlic będzie zależeć od zainteresowania uczestnictwem w zajęciach, a także pomocy, jaką udzielą nam rady sołeckie i działające tam organizacje społeczne.
Czy remont budynku SOK
w Rynku będzie kontynuowany?
- Co roku na ten cel przeznaczane są pieniądze z Gminnego Funduszu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Gdyby jeszcze przeznaczyć na jego remont część budżetu gminy zarezerwowanego na inwestycje, to w tym roku może udałoby się wymienić pokrycie dachowe i zakończyć remont pierwszego piętra budynku. W przeciwnym razie wystarczy tylko na modernizację wnętrza.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 2 (563)
  • Data wydania: 14.01.03

Kup e-gazetę!