Nie masz konta? Zarejestruj się

Jawny radny

07.01.2003 00:00
Od pierwszego stycznia zmieniły się przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych radnych. Najważniejszą zmianą jest ich jawność i ogólnodostępność.
Od pierwszego stycznia zmieniły się przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych radnych. Najważniejszą zmianą jest ich jawność i ogólnodostępność.
Wynikający z powyższej ustawy obowiązek złożenia oświadczenia o stanie majątkowym dotyczy następujących osób: radnych, wójta (burmistrza), zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osób zarządzających i członków zarządu w spółce gminnej oraz osób, które wydają decyzje administracyjne w imieniu wójta (burmistrza).
W powiecie obowiązkiem tym zostali objęci (oprócz radnych): członkowie zarządu powiatu, sekretarz, skarbnik, kierownik jednostki organizacyjnej powiatu, osoba zarządzająca i członek zarządu powiatowej osoby prawnej oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu starosty.
W oświadczeniach majątkowych muszą znaleźć się informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych. Wypełniający oświadczenie nie mogą zapomnieć o wpisaniu kupionego w przetargu mienia, między innymi od Skarbu Państwa, samorządu lub związków gmin.
Radny musi też podać dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych.
W oświadczeniach majątkowych będzie można znaleźć informacje o dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia bądź innej działalności zarobkowej lub zajęć (z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu).
Nawet zaciągnięte kredyty i pożyczki o wartości powyżej 10 tys. zł muszą być wymienione. Składający oświadczenie musi podać warunki na jakich udzielono mu kredytu.
W formularzu znajdą się również informacje, na przykład o samochodzie (mieniu ruchomym) wartym więcej niż 10 tys. zł.
Oświadczenie dotyczy majątku odrębnego oraz majątku objętego wspólnotą majątkową.
Wraz z kopią zeznania o wysokości osiągniętego dochodu jest składane w dwóch egzemplarzach, przy czym radni składają je przewodniczącemu danej rady, przewodniczący rady (sejmiku) oraz wójt, starosta i marszałek składają oświadczenie wojewodzie, natomiast pozostałe osoby oświadczenia składają wójtowi, staroście lub marszałkowi województwa.
Oświadczenie musi zostać złożone w terminie do 30 kwietnia, według stanu ma dzień 31 grudnia roku poprzedniego oraz na 2 miesiące przed końcem kadencji.
Dane zawarte w oświadczeniach będą analizowane również przez urząd skarbowy.
Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości. Mają być udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej, jednakże do czasu utworzenia strony BIP, na przykład przez gminę, udostępniane będą w urzędzie gminy.
Niezłożenie oświadczenia majątkowego skutkuje :
a) w przypadku radnego – utratą diety do czasu złożenia oświadczenia;
b) w przypadku pozostałych osób – utratą wynagrodzenia za okres od dnia, w którym powinno być złożone oświadczenie, do dnia złożenia oświadczenia.
Brak oświadczenia może być również przyczyną odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę (nie dotyczy to osób pochodzących z wyboru).

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 1 (562)
  • Data wydania: 07.01.03

Kup e-gazetę!