Nie masz konta? Zarejestruj się

Najważniejszy jest lokalny biznes

07.01.2003 00:00
Czego po programie Partnerstwo Lokalne może spodziewać się przeciętny człowiek?
- Model Partnerstwa Lokalnego mówi o tym, że każda osoba w społeczności lokalnej ma wpływ na ożywienie gospodarcze.
Czego po programie Partnerstwo Lokalne może spodziewać się przeciętny człowiek?
- Model Partnerstwa Lokalnego mówi o tym, że każda osoba w społeczności lokalnej ma wpływ na ożywienie gospodarcze. Program zakłada spotkanie i współpracę różnych grup społecznych przy rozwiązywaniu lokalnych problemów. Chodzi tu o problemy gospodarcze i kwestie związane z bezrobociem. Program pokazuje przeciętnemu obywatelowi, że lokalne problemy należy rozwiązywać razem. Naszych powiatowych problemów nie rozwiąże reformator z województwa. Sami musimy się z nimi uporać, lecz nie pojedyńczo, a wspólnie. Kłopotów nie rozwiąże sama władza, sami przedsiębiorcy, ani sam kierownik urzędu pracy, konieczna jest współpraca.
Jak ją osiągnąć?
- W tym celu organizuje się warsztaty lokalnego ożywienia gospodarczego. W jednym miejscu spotykają się ludzie biznesu, kierownicy i dyrektorzy rozmaitych instytucji, jak np. ZUS, Urząd Skarbowy oraz burmistrzowie, wójtowie i starosta, który jest gospodarzem programu Partnerstwo Lokalne. Starosta, rozumiany jako lider całej społeczności, odpowiada za przeciwdziałanie bezrobociu oraz ożywienie gospodarcze w powiecie. Uczestnicy warsztatów, wśród których 45 procent to biznesmeni, 25 procent to samorządowcy, a 30 procent dyrektorzy tzw. infrastruktury, powinni ocenić sytuację gospodarczą powiatu, przygotować plan ożywienia gospodarczego oraz konkretne projekty. Podczas warsztatów władze gmin i powiatu słyszą o potrzebach przedsiębiorców, zaś biznesmeni mają okazję pracować wspólnie z samorządem. Efekty tej współpracy mają służyć mieszkańcom, dlatego należy stworzyć programy, dzięki którym rozwiązane będą najważniejsze problemy. Nie można tworzyć projektów, których społeczeństwo nie akceptuje. Nie można również ich układać w oderwaniu od kontraktu wojewódzkiego i regionalnego planu rozwoju. Trzeba poznać strategię rozwoju województwa, by wiedzieć w co inwestować, jakie branże mają szanse na powodzenie. Warsztaty zakładają wypracowanie precyzyjnej strategii ożywienia gospodarczego społeczności lokalnej.
W jaki sposób to ożywienie ma się dokonać?
- Dokonuje się ono etapami. Strategia zakłada uszczelnienie wycieków kapitału z danej społeczności. Chodzi tu zarówno o zatrzymanie wycieków pieniędzy, jak i zahamowanie fali wyjazdów ludzi poza granice powiatu. W strategii najważniejszy jest lokalny biznes. Należy wzmacniać już istniejące firmy. To one są majątkiem powiatu. Zatrudniają pracowników, płacą podatki. Kolejne etapy to zachęcanie mieszkańców do tworzenia własnych przedsiębiorstw oraz przyciąganie nowych potrzebnych firm i branż. Nie mogą to być jednak firmy, które zagrożą już istniejącym, ale takie, które je wzmocnią.
Mówi Pani o współpracy między przedsiębiorcami. Tymczasem rynkiem rządzą prawa konkurencji. Mówi się o partnerstwie, a nie działa się po partnersku. Czy kooperacja jest zatem możliwa?
- Warsztaty mają nauczyć kompromisu i doprowadzić do wypracowania wspólnych ustaleń i kierunków działania. Zdrowa i uczciwa konkurencja niczemu nie przeszkadza.

Program Partnerstwo Lokalne realizowano w USA przy okazji restrukturyzacji zakładów, w których przez wiele lat funkcjonował przemysł ciężki. Opracowano go na podstawie doświadczeń Kanady i zaadaptowano dla społeczności, której głównym źródłem utrzymania były kopalnie i huty.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 1 (562)
  • Data wydania: 07.01.03

Kup e-gazetę!